fot. twitter.com/NFZ_Centrala

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia wprowadzi nowy model oceniania i certyfikowania szpitali przez NFZ

Od przyszłego roku planowane są zmiany w ocenianiu jakości szpitali. Najlepsze z nich będą mogły liczyć na większe dotacje.

Ustawa o jakości w ochronie zdrowia wprowadzi nowy model oceniania i certyfikowania szpitali przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Narodowy Fundusz Zdrowia będzie zarówno certyfikował placówki medyczne, dbał o to, żeby do systemu finansowania przez płatnika publicznego nie weszły podmioty, które nie spełniają podstawowych wymagań (podstawowych kryteriów), ale także będzie miał narzędzie, które pozwoli docenić placówki, które oferują pacjentowi coś więcej – podkreślił Filip Nowak, p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Szpitalom autoryzacji będą udzielać dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ-u na pięć lat. Posiadanie takiej autoryzacji będzie konieczne, by uczestniczyć w sieci szpitali. Polskie szpitale już od dawna monitorują jakość. Służy temu dobrze funkcjonujące Centrum Monitorowania Jakości, które ma zostać zlikwidowane. To nie jest właściwe rozwiązanie – ocenił Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali, i dodał, że  kluczowy brak w projekcie, dotyczy tego, że ustawa obejmuje tylko szpitale.

– Potrzebujemy systemu, który będzie dotyczył nie tylko wyrywkowo szpitali, ale i innych ogniw, np. podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS), czyli kompleksowego systemu, który będzie walczył o dodaną wartość dla pacjentów, zapewniając jakość – zaznaczył Jarosław Fedorowski.

Polska Federacja Szpitali wskazuje, że brak takiego kompleksowego rozwiązania może prowadzić do nadmiernego obciążenia szpitalnych oddziałów ratunkowych czy odpływu kadry medycznej ze szpitali.

– Jeżeli będziemy w szpitalu, POZ czy AOS dobrze leczyć konkretną chorobę, to powinniśmy za to otrzymywać najlepsze możliwe wynagrodzenie, a jeżeli będziemy źle leczyć, to wtedy powinna być sytuacja odwrotna. Dopiero ten mechanizm spowoduje, że opieka oparta na wartości dla pacjenta zaowocuje najlepszą możliwą jakością – podkreślił p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zgodnie z propozycjami placówki, które będą miały lepszą jakość na trzech poziomach: klinicznym, konsumenckim i zarządczym, będą mogły liczyć na większe dotacje. Proponowane rozwiązania wejdą w życie już w styczniu 2022 roku.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl