Konkurs na prezesa NFZ

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz ogłosił konkurs na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.Kandydaci mogą składać dokumenty do 19 maja.

Zakres zadań na tym stanowisku obejmować będzie m.in.: efektywne i bezpieczne zarządzanie funduszami i mieniem NFZ, sporządzanie rocznego planu finansowego Funduszu, czy też powoływanie i odwoływanie dyrektorów oddziałów wojewódzkich.

Senator Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia, podkreśla, że do tej pory NFZ funkcjonował nieudolnie, w związku z tym nowy kandydat być może będzie spełniał swoje obowiązki.

– Ta wiadomość jest o tyle dobra, że wreszcie ktoś będzie mógł podpisać wiążące decyzje mające służyć różnego rodzaju podmiotom (szpitalom, przychodniom) w przypadku złych rozstrzygnięć konkursowych czy jeżeli chodzi o udzielanie świadczeń zdrowotnych (leczenia), a takich przypadków mamy w Polsce co nie miara. NFZ musi być zlikwidowany, bo nam potrzebne jest leczenie pacjentów, a nie biurokratyczny nadzór i aptekarskie dozowanie świadczeń zdrowotnych przez urzędników – powiedział senator Bolesław Piecha.

19 grudnia 2013 r. premier na wniosek ministra zdrowia odwołał z funkcji prezesa Agnieszkę Pachciarz. Chodziło o niewłaściwą weryfikację osób, które w systemie eWUŚ były wykazywane jako nieubezpieczone i związany z tym wniosek prezes NFZ do Ministerstwa Zdrowia o zapłatę za te osoby.

Agnieszkę Pachciarz zastąpił dotychczasowy wiceprezes NFZ Marcin Pakulski. Jednak w lutym Rada NFZ zdecydowała o odsunięciu go od pełnienia obowiązków prezesa na czas wyjaśnienia sprawy dotyczącej umowy NFZ z EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Marcina Pakulskiego zastąpiła wiceprezes Funduszu ds. finansowych Wiesława Kłos.

RIRM

 

drukuj