Co najmniej 31 zabitych w serii zamachów w Iraku

Co najmniej 31 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w serii zamachów, do jakich doszło dziś w zdominowanych przez szyitów regionach Iraku. Samochody-pułapki eksplodowały na targowiskach w Bagdadzie i Szomali na południe od stolicy. 

Na targowisku w zdominowanej przez szyitów dzielnicy Kazimija na północy Bagdadu w odstępie kilku minut eksplodowały dwa samochody-pułapki. Zginęło co najmniej 17 osób, a 43 zostały ranne – poinformowały służby medyczne i policja. Do zamachu doszło około godz. 9 (7 czasu polskiego).

Uliczne targowiska w piątki są zazwyczaj bardzo zatłoczone, gdyż w muzułmańskim Iraku jest to dzień wolny od pracy.

Również w miejscowości Szomali na południe od Bagdadu w zdominowanej przez szyitów prowincji Babil, której stolicą jest miasto Hilla, eksplodowały dwa samochody-pułapki. Zginęło co najmniej 14 osób, a rannych zostało 26. Do pierwszej eksplozji doszło na przedmieściach. Druga nastąpiła na targowisku. Wśród ofiar są kobiety i dzieci.

Ataki terrorystyczne mnożą się w Iraku przed zbliżającą się 10. rocznicą amerykańskiej inwazji z marca 2003 roku, która doprowadziła do upadku reżimu Saddama Husajna. Amerykańscy żołnierze opuścili kraj w grudniu 2011 roku. W ubiegłym tygodniu w zamachach zginęło blisko 100 ludzi.

W Iraku sunniccy rebelianci powiązani z Al-Kaidą regularnie przeprowadzają ataki na stanowiącą większość mieszkańców kraju społeczność szyicką, by zdestabilizować rząd premiera Nuriego al-Malikiego.

 

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl