Co dalej z niepodległością Katalonii?

Premier Katalonii i inni lokalni politycy podpisali deklarację niepodległości. Wezwali przy tym do uznania Katalonii jako republiki. Wcześniej jednak szef rządu tego regionu ogłosił, że skutki deklaracji powinny być odroczone, by zyskać czas na negocjacje z Madrytem.

– Rząd i ja proponujemy parlamentowi zawieszenie skutków wynikających z deklaracji niepodległości w celu przeprowadzenia rozmów, bez których nie da się osiągnąć uzgodnionego rozwiązania. Mocno wierzymy, że w tym momencie ważne jest aby nie tylko złagodzić napięcia, ale przede wszystkim uzyskać jasny kompromis w celu zaspokojenia potrzeb Katalończyków – tak szef katalońskiego rządu Carles Puigdemont wypowiedział się w lokalnym parlamencie.

Mimo iż premier Katalonii ogłosił odroczenie skutków deklaracji, to i tak chwilę później wraz z innymi politykami ją podpisał. Dokument zatytułowany jest „deklaracja przedstawicieli Katalonii” i głosi, że „Katalonia odzyskuje pełną suwerenność”. Poczynania szefa rządu pochwala wielu Katalończyków.

– Brzmi to bardzo roztropnie. Moim zdaniem zmiany idą właściwą drogą. To musiało być przeprowadzone w ten sposób. Zawsze chcieliśmy dialogu i teraz premier Katalonii daje Hiszpanii możliwość do prowadzenia rozmów. Niezależności nie można zatrzymać, będziemy niezależni – wskazała mieszkanka Katalonii.

Decyzja premiera Katalonii spotkała się jednak z ostrą reakcją hiszpańskiego rządu.

– Po zajściu za daleko i po doprowadzeniu do największego napięcia w historii premier Katalonii wprowadził ten region w olbrzymią niepewność. Wystąpienie, jakie wygłosił, jest przemówieniem osoby, która nie wie, gdzie jest, czego pragnie i z kim chce współdziałać – mówiła Soraya Saenz de Santamaria, wicepremier Hiszpanii.

Niektórzy zwolennicy secesji w katalońskim parlamencie także nie są zadowoleni. Uznali, że deklaracja premiera to zmarnowana okazja na uzyskanie niepodległości. Carles Puigdemont oświadczył jednak, że jego działanie jest gestem wspaniałomyślności i odpowiedzialności. Zaznaczył, że ma ono na celu rozpoczęcie dialogu i wypracowanie uzgodnionego rozwiązania. Próba odłączenia Katalonii od Hiszpanii jest krytykowana przez wielu europejskich polityków.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl