fot. Tomasz Strąg

Chorwacja: komisja wyborcza potwierdza zwycięstwo konserwatywnej HDZ

Chorwacka komisja wyborcza po przeliczeniu wszystkich głosów potwierdziła w poniedziałek, że konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) wygrała niedzielne wybory, uzyskując 61 mandatów. Oznacza to, że HDZ nie będzie mogła rządzić samodzielnie.

Drugie miejsce zajęła Narodowa Koalicja, na której czele stoją socjaldemokraci z SDP. Wprowadzi ona 54 posłów do liczącego 151 miejsc parlamentu.

Do Saboru dostała się też należąca do dotychczasowej koalicji rządzącej centroprawicowa partia Most, zdobywając 13 miejsc. Największą niespodzianką jest wynik partii „Żywy mur”, zrodzonej z ruchu społecznego przeciwstawiającego się eksmisjom. Uzyskała ona osiem mandatów, ale wyklucza wejście do koalicji.

Pozostałe ugrupowania będą mieć od jednego do trzech posłów. Zgodnie z chorwackim prawem wyborczym osiem miejsc w parlamencie przypadnie przedstawicielom mniejszości narodowych.

Frekwencja wyborcza wyniosła 53 proc. Podczas poprzednich wyborów liczba ta była prawie o 10 punktów procentowych wyższa.

PAP/RIRM

drukuj