Chiny zwrócą przejęty podwodny dron USA

Chiński resort obrony narodowej oświadczył w sobotę, że zwróci amerykański podwodny dron przejęty przez chiński okręt na wodach międzynarodowych Morza Południowochińskiego i prowadzi rozmowy z USA na ten temat. Oskarżył USA o nagłaśnianie tej sprawy.

Ministerstwo poinformowało, że odkryło „niezidentyfikowany sprzęt” i sprawdziło go, aby zapobiec jakimkolwiek problemom nawigacyjnym. Następnie odkryło, że chodzi o amerykański dron.

„Chiny postanowiły zwrócić go amerykańskiej stronie w odpowiedni sposób; Chiny i USA są w kontakcie w tej sprawie” – napisał resort na stronie internetowej.

Jak dodano „Amerykańskie jednostronne nagłaśnianie (tej sprawy – PAP) jest nieodpowiednie i nie służy spokojnemu rozwiązaniu tej kwestii”.

Chińskie ministerstwo obrony narodowej wezwało też Waszyngton do zakończenia działań rozpoznawczych na wodach, które Chiny traktują jako swoje.

„Sprzeciwiamy się temu i domagamy się, aby USA zakończyły takie działania” – podkreślono.

Według przedstawicieli władz Stanów Zjednoczonych podwodny dron ze statku oceanograficznego należącego do marynarki wojennej USA został przechwycony w czwartek w rejonie na północny zachód od filipińskiej zatoki Subic Bay. Stało się to, gdy amerykańska jednostka oceanograficzna USNS Bowditch miała podjąć drona.

Do sporu przyłączył się w sobotę prezydent elekt Donald Trump, który napisał na Twitterze: „Chiny ukradły drona rozpoznawczego amerykańskiej marynarki wojennej na wodach międzynarodowych, wyciągnęły go z wody i zabrały do Chin”. Trump nazwał to czymś bezprecedensowym.

Wcześniej w sobotę chiński tabloid rządowy „Global Times” napisał, że Pekin oczekuje spokojnego rozwiązania tej sprawy.

Chiny roszczą sobie prawa do kluczowych rejonów i wysp na Morzu Południowochińskim, co doprowadziło do sporu z Filipinami, a także z Wietnamem, Malezją, Tajwanem i Brunei. Przez akwen ten prowadzą ważne szlaki żeglugowe; ocenia się, że wartość transportowanych nimi towarów sięga 5 bln dolarów rocznie. W ostatnich latach Chiny rozpoczęły intensywne prace przy sztucznym powiększaniu powierzchni wysp wchodzących w skład spornego archipelagu Spratly na Morzu Południowochińskim. Waszyngton kwestionuje roszczenia Pekinu do tego akwenu.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl