Ceny biletów w komunikacji miejskiej mogą wzrosnąć

Podwyżki cen biletów komunikacji miejskiej są nieuniknione – to efekt słabej kondycji finansowej samorządów, która z kolei spowodowana jest inflacją i rosnącymi kosztami, głównie wysokimi opłatami za energię.

Sytuacja ekonomiczna branży komunikacji miejskiej i budżetowa samorządów jest dramatyczna. Dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji, Marcin Żabicki, powiedział, że „branża z przerażeniem patrzy w przyszłość”. Zwrócił uwagę, że kryzys energetyczny i rosnące koszty są ważnym czynnikiem wpływającą na sytuację transportu zbiorowego.

„Sytuacja ekonomiczna nie tylko samej branży komunikacji miejskiej, ale w ogóle budżetowa samorządów jest dramatyczna. Nie wiemy, jak to się ułoży do końca roku i z przerażeniem patrzymy na przyszłoroczne budżety. To może być bardzo trudny czas. Im gorsza sytuacja finansowa samorządów, tym gorsza pozycja transportu publicznego. To oczywista zależność” – wskazał Marcin Żabicki.

Przed nami uczciwa dyskusja w każdym z miast, na czym oszczędzać. Są miasta, gdzie wyłącza się latarnie. Są takie, gdzie zamyka się baseny i takie, gdzie ogranicza się kursowania autobusów czy tramwajów – dodał Żabicki. Stąd nieuniknione są podwyżki cen biletów.

„Jeżeli koszty wzrosły, to i cena produktu rośnie. Można dyskutować w jakim stopniu. Jeżeli bilet kosztował 4 zł i będzie nagle kosztować 4,5 zł, to z punktu widzenia matematyki jest to dużo. Natomiast czy nasi pasażerowie zbiednieją, płacąc 50 groszy więcej za bilet? Szczególnie, że te rzeczy można regulować, podwyższając ceny biletów jednorazowych, a ceny biletów okresowych pozostawić na tym samym poziomie. Wprowadzone rozwiązania powinny zależeć od specyfiki każdego miasta” – podkreślił dyrektor ds. rozwoju Izby Gospodarczej Komunikacji.

Zdaniem Marcina Żabickiego, nawet w sytuacji kryzysowej samorządy powinny walczyć o to, aby komunikacja miejska była sprawna.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl