fot. rzecznik prasowy CBŚP

CBŚP zlikwidowało na Mazowszu wytwórnię nielegalnych papierosów

Centralne Biuro Śledcze Policji zlikwidowało w okolicach Sierpca wytwórnię nielegalnych papierosów. Z ustaleń śledztwa wynika, że w ciągu miesiąca produkowano w niej wyroby warte 7,8 mln zł. CBŚP zatrzymało pięciu obcokrajowców, którzy zostali tymczasowo aresztowani.

Nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP przekazała w piątek, że funkcjonariusze biura ustalili miejsce działalności nielegalnego zakładu wytwarzającego papierosy na terenie powiatu sierpeckiego.

„Funkcjonariusze zebrali dokładne informacje, zweryfikowali je, a następnie zatrzymali pięciu obywateli Białorusi, w wieku od 23 do 36 lat” – podała rzeczniczka.

Policjanci CBŚP weszli do nielegalnej wytwórni w dużej hali magazynowej, podzielonej na kilka pomieszczeń. Znajdowały się tam maszyny służące do produkcji papierosów, magazyn z tytoniem oraz pomieszczenia socjalne, w których najprawdopodobniej mieszkali pracownicy.

Podczas akcji zabezpieczono 1,4 mln sztuk papierosów, ponad tonę krajanki tytoniowej, profesjonalną linię do produkcji papierosów, samochód dostawczy oraz marihuanę.

Według wstępnych szacunków przejęte urządzenia były w stanie wyprodukować nawet 800 tys. papierosów na dobę, a w ciągu miesiąca około 24 mln sztuk. Oszacowana przez śledczych wartość wyrobów to 7,8 mln zł.

„Towar bez polskich znaków akcyzy najprawdopodobniej miał trafić na nielegalny rynek w kraju” – podała nadkom. Iwona Jurkiewicz. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieodprowadzonych podatków za przejęty towar oszacowano na łączną kwotę około 3 mln zł.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Śledczy ustalają, od kiedy wytwórnia działała oraz kto czerpał korzyści z tego procederu. Zatrzymanych obcokrajowców doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Sierpcu, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani przez sąd.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl