fot. cbsp.policja.pl

CBŚP rozbiło grupę przestępczą trudniącą się czerpaniem korzyści z nierządu

Funkcjonariusze CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o czerpanie korzyści z cudzego nierządu – poinformowała PAP rzecznik prasowy CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. W trakcie działań zatrzymano sześć osób, cztery z nich zostały tymczasowo aresztowane.

Do zatrzymań doszło w ostatni weekend na polecenie Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W działaniach brali udział funkcjonariusze z Zarządu w Warszawie Centralnego Biura Śledczego Policji, wsparci policjantami z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie. W akcji uczestniczyli także funkcjonariusze z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Wszystkie z sześciu zatrzymanych osób usłyszały już zarzuty. Na wniosek prokuratury cztery osoby zostały przez sąd tymczasowo aresztowane.

„Z ustaleń policjantów wynika, że członkowie tej grupy zajmowali się m.in. werbowaniem kobiet do świadczenia usług seksualnych w agencji towarzyskiej w okolicach Warszawy, czerpiąc z tego zyski. Wśród zatrzymanych jest Olena J., Piotr J. i Wiesław G., którym przedstawiono zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Z zebranego materiału wynika, że to właśnie te osoby organizowały >>biznes<<, wydawały polecenia innym, rozliczając ich z zadań i utargu” – poinformowała rzecznik prasowy CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz.

Rzecznik podkreśliła, że akcja została przeprowadzona „błyskawicznie”, co „całkowicie zaskoczyło podejrzanych, nie dając im żadnych szans na reakcję”.

Jak informuje CBŚP, w kilkusetmetrowej willi obok Polek pracowały kobiety z państw Europy Wschodniej. Według ustaleń policji klienci za świadczone usługi mieli płacić jednorazowo nawet po kilkanaście tysięcy złotych. Zyski prowadzących agencję sięgały setek tysięcy złotych miesięcznie.

„Prokurator Prokuratury Okręgowej w Warszawie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, kwalifikowane z art. 258 par. 1 Kodeksu karnego oraz czerpania korzyści z nierządu, z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu. Ponadto trzem zatrzymanym przedstawiono zarzut kierowania tą grupą, kwalifikowane z art. 258 par. 3 kk.” – poinformowała PAP Prokuratura Krajowa.

Prokuratura Krajowa zaznaczyła również, że „z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec czterech podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania”. Sąd zgodził się z tą argumentacją.

Z kolei Centralne Biuro Śledcze Policji poinformowało, że śledztwo w tej sprawie znajduje się w początkowej fazie. Obecnie „ustalane są dokładnie szczegóły procederu, m.in. od kiedy agencja działała oraz kto współpracował z rozbitą grupą”. CBŚP ustala także należący do podejrzanych majątek „w celu pozbawienia ich mienia zgromadzonego w trakcie prowadzenia niezgodnej z prawem działalności”. Podkreślono również, że podczas prowadzonych czynności zabezpieczono na poczet przyszłych kar m.in. biżuterię i około 70 tys. zł.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

PAP/RIRM

drukuj