fot. rzecznik prasowy CBŚP

CBŚP odzyskało ponad 100 rowerów wartych 2,1 mln złotych

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji przy współpracy z niemiecką policją rozbili gang, którego członkowie podejrzani są o kradzieże z włamaniem do ciężarówek. Policjanci do sprawy zatrzymali siedem osób i odzyskali m.in. ponad 100 wysokiej klasy rowerów wartych prawie 2,1 miliona złotych.

Rzecznik CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz przekazała , że śledztwo w tej sprawie zaczęło się, gdy funkcjonariusze z niemieckiego Polizeipräsidium Landeskriminalamt przekazali informację policjantom z Centralnego Biura Śledczego Policji o kradzieży z włamaniem do pojazdów ciężarowych.

„Zdarzenie miało miejsce w Niemczech w nocy z 24 na 25 lutego 2022 roku” – podkreśliła podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Łupem sprawców padło ponad 100 wysokiej klasy rowerów marki TREK i CUBE, o łącznej wartości blisko 2,1 miliona złotych.

„Z przekazanej informacji wynikało, że sprawcy działali w grupie kilkuosobowej i przemieszczali się samochodami osobowymi oraz pojazdem ciężarowym. Jednocześnie funkcjonariusze policji niemieckiej przekazali, że z okolic Berlina sprawcy pojechali kolumną kilku pojazdów w kierunku granicy z Polską. W tym momencie do akcji wkroczyli policjanci z Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji” – wyjawiła rzecznik CBŚP.

Wskazała, że policjanci CBŚP objęli dyskretną obserwacją wszystkie osoby jadące w kolumnie od granicy polsko-niemieckiej.

„W efekcie funkcjonariusze dotarli do miejsc zamieszkania podejrzanych i do magazynu, gdzie rozładowywano skradziony towar z samochodu ciężarowego. W krótkim czasie, w różnych rejonach Gorzowa Wlkp. i okolic zatrzymano 7 osób uczestniczących w nocnym wyjeździe lub odbierających towar. Jak się okazało, członkowie gangu do porozumiewania się posiadali krótkofalówki, które zostały także zabezpieczone. Podczas akcji przejęto również 7 pojazdów, które prawdopodobnie posłużyły do popełnienia przestępstwa” – przekazała podinspektor Iwona Jurkiewicz.

Poinformowała, że w trakcie policyjnej akcji odzyskano skradzione rowery, ale znaleziono także inne przedmioty, które najprawdopodobniej pochodzą z przestępstw popełnionych w Niemczech.

„Policjanci dotarli do drugiego magazynu, gdzie znajdowało się mnóstwo artykułów spożywczych, przemysłowych oraz odzieży różnych marek, jak również 7 motocykli, co do których istnieje podejrzenie, że mogą pochodzić z kradzieży” – powiedziała rzecznik CBŚP, dodając, że łącznie w trakcie realizacji zabezpieczono mienie o szacunkowej wartości ponad 3 milionów złotych.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Gorzowie Wielkopolskim.

„Prokurator przedstawił im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w ramach której dokonali łącznie pięciu kradzieży z włamaniem do samochodów ciężarowych na terenie Niemiec, powodując straty w łącznej wysokości 2,6 mln zł. Jedna z osób zatrzymanych usłyszała dodatkowo zarzut paserstwa mienia znacznej wartości. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku prowadzonego śledztwa prokurator skierował wobec wszystkich podejrzanych wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd uwzględnił wnioski prokuratora i zastosował tymczasowy areszt wobec wszystkich siedmiu podejrzanych na okres trzech miesięcy” – przekazał Dział Prasowy Prokuratury Krajowej.

Za zarzucane czyny może im grozić do 15 lat więzienia.

Jak zaznaczają prokuratorzy, śledztwo pozostaje w toku i ma charakter rozwojowy.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl