fot. https://twitter.com/Policja_KSP

CBŚP: Od początku roku przejęto 240 mln sztuk nielegalnych papierosów i 475 ton tytoniu

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w tym roku zlikwidowali 14 fabryk papierosów, 15 krajalni tytoniu, przejęli 240 mln sztuk papierosów oraz ponad 475 ton tytoniu – poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Rzeczniczka CBŚP przekazała, że tylko w ostatnim czasie funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę i magazyn papierosów, krajalnię tytoniu, a także przejęli nielegalne papierosy oraz tytoń. W ubiegły piątek policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali w powiecie żnińskim fabrykę i magazyn nielegalnych papierosów.

„Zabezpieczono pełną linię służącą do produkcji papierosów, wyprodukowane już papierosy z zastrzeżonymi znakami znanych światowych marek oraz blisko 1,5 tony krajanki tytoniowej” – podkreśliła podinspektor.

Wskazała, że w trakcie akcji przejęto „mnóstwo” półproduktów służących do produkcji papierosów. Fabryka działała na prywatnej posesji w wynajętym pomieszczeniu gospodarczym. Jej pracownicy mieszkali w pobliskim domu. Tam policjanci znaleźli marihuanę.

„Kolejne miejsce znajdowało się w Bydgoszczy, gdzie wynajmowano magazyn, w którym ukryto 48 tys. papierosów” – wyliczyła, dodając, że łączne straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na ponad 1,7 mln zł.

„Według funkcjonariuszy gang działał na terenie woj. kujawsko-pomorskiego od kwietnia 2021 roku. Trzech zatrzymanych mężczyzn doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Szubinie, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy” –  zaznaczyła.

Podała również, że z kolei policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP i funkcjonariusze Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt papierosów.

„Kontrolę przeprowadzono w pobliżu polsko-litewskiej granicy. W samochodzie ciężarowym oficjalnie przewożącym deski, ukryto prawie 1,2 mln szt. papierosów. Kierowca samochodu ciężarowego z naczepą wiózł ładunek z Litwy przez Polskę do jednego z krajów Europy Zachodniej. W Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach wszczęto postępowanie w sprawie” – powiedziała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

W ostatnim czasie także dzięki współpracy policjantów z rzeszowskiego CBŚP z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego i Nadbużańskiego Oddziałów Straży Granicznej, przy wsparciu kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zatrzymano 4 obcokrajowców podejrzanych o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych.

„Na terenie gminy Płośnica zlikwidowano krajalnię i zabezpieczono ponad 4 tony tytoniu” – tłumaczyła.

Przekazała, że straty Skarbu Państwa oszacowano na ok. 3,4 mln złotych.

„Dodatkowo u jednego z zatrzymanych policjanci znaleźli marihuanę. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy” – przekazała rzeczniczka CBŚP.

PAP

drukuj