fot. twitter.com/CBAgovPL

CBA złożyło w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstw przez Wojciecha J.

Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło w prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstw przez b. agenta Biura Wojciecha J. – dowiedziała się w środę PAP.

Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura powiedział PAP, że zawiadomienia o popełnieniu przestępstw przez b. agenta CBA zostały złożone w środę.

Według nieoficjalnych informacji PAP, zawiadomienia miały trafić do Prokuratury Regionalnej w Warszawie i mają nadaną klauzulę tajności.

W zeszłym tygodniu Radio ZET podało, że do prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez szefa CBA Ernesta Bejdę. Miał je złożyć prawnik b. agenta CBA Wojciecha J., który twierdzi, że w Biurze zatuszowano skandal obyczajowy z udziałem ważnego polityka PiS z Podkarpacia.

O zawiadomieniu napisał w tygodniku „NIE” w artykule „Nieletnia laska marszałkowska” polityk SLD Andrzej Rozenek, który stwierdził, że chodzi o marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Jak napisał, z doniesienia b. agenta CBA wynika, że „wszedł (on – PAP) w posiadanie nagrania wideo, na którym marszałek Kuchciński obcuje płciowo z nieletnią prostytutką pochodzenia ukraińskiego”.

Dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka poinformował PAP, że w związku z publikacją tygodnika, w poniedziałek szefowa Kancelarii Sejmu złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienia dotyczą znieważenia funkcjonariusza publicznego oraz zniesławienia. Ponadto wydawca tytułu otrzymał wezwanie przedsądowe z żądaniem publikacji przeprosin oraz wpłaty zadośćuczynienia w wysokości 15 tys. zł na rzecz Caritas Polska.

Działania na drodze prawnej miał też rozpocząć pełnomocnik marszałka Kuchcińskiego, który „wobec bezprecedensowych, kłamliwych i obrzydliwych insynuacji, które pojawiły się w przestrzeni publicznej”, będzie stanowczo bronił swojego dobrego imienia, powagi reprezentowanego urzędu oraz swoich bliskich.

W poniedziałek posłowie PO-KO zapowiedzieli na konferencji prasowej w Sejmie złożenie wniosku do marszałka Kuchcińskiego o rozszerzenie porządku najbliższego posiedzenia Sejmu (3-4 kwietnia) o informację koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego na temat działań, jakie podejmowało CBA w sprawie „afery podkarpackiej”.

Politycy PO-KO podkreślili również, że oczekują, iż w tej sprawie głos zabierze sam marszałek Kuchciński. „Powaga Sejmu RP tego wymaga” – oświadczyli.

PAP/RIRM

drukuj