fot. CBA/cba.gov.pl

CBA zatrzymało obywatela Ukrainy, który miał w 2013 r. wręczyć łapówkę celnikowi w Korczowej

Funkcjonariusze rzeszowskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego we współpracy z Bieszczadzkim Oddziałem Straży Granicznej na przejściu granicznym w Korczowej zatrzymali obywatela Ukrainy, który w 2013 r. miał wręczyć łapówkę celnikowi z tego przejścia.

Zatrzymano kolejną osobę w śledztwie dotyczącym wyłudzania nienależnego zwrotu VAT na podstawie dokumentów TAX FREE wracającym z Polski na Ukrainę. To 37 osoba, która usłyszała zarzuty w śledztwie CBA prowadzonym wspólnie z rzeszowskim wydziałem zamiejscowym departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Według śledczych w latach 2013-2014 miało dochodzić do poświadczenia nieprawdy w dokumentach pozwalających na zwrot VAT dla podróżnych (TAX FREE). W dokumentach, które mogły być wystawiane na terenie całego kraju przez osoby prowadzące działalność gospodarczą i przedstawiane na granicy, wpisywano, że towary zostały sprzedane, podczas gdy zakup i wywóz towarów poza granice Unii Europejskiej nie miał miejsca.

Przedstawiane na przejściu granicznym fikcyjne dokumenty TAX FREE były następnie wykorzystywane do nienależnego zwrotu VAT.

Po doprowadzeniu do prokuratury zatrzymanemu mężczyźnie przedstawiono zarzut korupcyjny – w 2013 r. miał wręczyć funkcjonariuszowi celnemu łapówkę w zamian za naruszenie przez niego prawa i niedopełnienie obowiązków służbowych.

Na wniosek prokuratora sąd aresztował Ukraińca na trzy miesiące. Za takie przestępstwo grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

Śledczy planują dalsze czynności w tej sprawie.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl