fot. pixabay.com

CBA zatrzymało kolejną osobę podejrzewaną o udział w tzw. mafii paliwowej

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało kolejną osobę podejrzewaną o udział w tzw. mafii paliwowej posługującej się nierzetelnymi fakturami VAT na kwotę ok. 1,3 mld zł – poinformowało Biuro. Grupa przestępcza miała działać w latach 2013-18.

Funkcjonariusze łódzkiej delegatury CBA zatrzymali w woj. mazowieckim Łotysza – syna założyciela i kierującego grupą. Ojciec ma ukrywać się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich – podał wydział komunikacji społecznej Biura.

Zatrzymany syn był w latach 2013–15 prezesem i udziałowcem spółki zajmującej się obrotem paliwem służącej do przestępczych operacji – wyjaśniło CBA.

Mężczyzna trafił do nadzorującej śledztwo CBA Prokuratury Regionalnej w Białymstoku, gdzie usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Zarzucono mu też posłużenie się nierzetelnymi fakturami na łączną kwotę ok. 1,3 mld zł oraz narażenie na uszczuplenie i uszczuplenie należności Skarbu Państwa na kwotę około 300 mln zł z tytułu nieodprowadzonego podatku VAT – poinformował wydział.

Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie wobec zatrzymanego przez CBA.

W prowadzonym przez kilka delegatur CBA śledztwie zarzuty usłyszało już 110 osób.

Według śledczych, grupa wprowadziła do obrotu, a następnie fikcyjnie fakturowała towary w postaci oleju napędowego, oleju smarowego, benzyny oraz oleju rzepakowego. Wystawiano także poświadczające nieprawdę faktury VAT i fałszowano dokumentację księgową – uważają śledczy.

PAP

drukuj