CBA: to największa wykryta dotąd afera korupcyjna

To największa wykryta dotąd afera korupcyjna – taka opinia przedstawicieli Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma odzwierciedlenie w ostatnich zatrzymaniach. 20 osób usłyszało już zarzuty uczestnictwa w zmowie przetargowej i wręczania olbrzymich łapówek w zamian za realizacje rządowych kontraktów. Sprawa jest rozwojowa. Najprawdopodobniej będą kolejne zatrzymania.

Sprawa toczy się od dwóch lat. Dotyczy zamówień na zakup sprzętu i usług teleinformatycznych przez Komendę Główna Policji i Centrum Projektów Informatycznych w byłym MSWIA, za czasów gdy szefował nim Grzegorz Schetyna.

– Wszystko wskazuje na to, że sprawa dot. zakupu sprzętu i usług teleinformatycznych  może być największą sprawa korupcyjna  naszym kraju – powiedział Jacek Dobrzyński rzecznik CBA.

Ogółem zostało już zatrzymanych 20 osób. Wobec 17 osób zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze, takie jak poręczenia majątkowe, dozory policji i zakaz kontaktowania się między sobą.

– Wśród tych osób jest wiceprezes GUS, pracownik tej instytucji, pani naczelnik jednego z wydziałów w MSZ. Pozostałe osoby to pracownicy firm informatycznych praktycznie z całego kraju – powiedział Jacek Dobrzyński rzecznik CBA.

Zaangażowanie w sprawę polityków wysokiej rangi oraz osób z nimi związanych to podstawy do powołania komisji śledczej. Tej domaga się Solidarna Polska.

– Sprawa dotyczy w tle polityków PO bądź ich żon. Mamy artykuły prasowe, które mówią o tym że było przejmowanie spółek dot. informatyzacji dofinansowywanych z funduszy unijnych czyli budżetów województw. To jest potężna afera – powiedziała pos. Beata Kempa.

Wyjaśnień podczas trwającego, trzydniowego posiedzenia sejmu będzie domagać się Prawo i Sprawiedliwość.

– Będziemy się domagać, aby na najbliższym, a właściwie już trwającym posiedzeniu Sejmu sprawa została podjęta. Zarówno premier jak i szef CBA i prokurator generalny złożyli posłom odpowiednią informację – powiedział Jarosław Kaczyński.

TV Trwam News

drukuj