CBA sprawdza MEN

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w poniedziałek rozpoczęli kontrolę w Ministerstwie Edukacji Narodowej, dotyczy ona realizacji programu „Radosna szkoła” – poinformowało Biuro.

Według MEN program ten od początku jest monitorowany przez CBA. Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że w MEN sprawdzane są „podejmowane i realizowane decyzje dotyczące wsparcia finansowego rządowego programu +Radosna szkoła+”. Kontrola dotyczy lat 2009-2012. „Chodzi o realizację drugiej i trzeciej edycji tego programu dotyczącego zapewnienia warunków nauki, wychowania i opieki w klasach I-III szkół podstawowych” – zaznaczył rzecznik Biura.

Proszone o komentarz MEN w komunikacie przekazanym przypomniało, że rządowy program „Radosna szkoła”, ze względu na charakter i skalę przedsięwzięcia, podlega od samego początku ochronie służb odpowiedzialnych za walkę z korupcją, w szczególności Centralnego Biura Antykorupcyjnego. „Dzięki temu można mieć pewność, że pieniądze z budżetu państwa są wydawane zgodnie z przeznaczeniem” – napisano w komunikacie biura prasowego MEN.

„W związku z ochroną jaką zapewniono programowi +Radosna szkoła+, Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kolejną kontrolę prowadzenia programów rządowych” – zaznaczono. Według MEN kontrola dotyczyć będzie głównie umów zawartych pomiędzy wojewodami a samorządami prowadzącymi szkoły oraz usług kontrolowania jakości placów zabaw powstałych w programie. Rządowy program „Radosna szkoła” przewidziany jest na lata 2009-2014. Jego celem jest zapewnienie najmłodszym uczniom warunków do aktywności ruchowej w szkołach. Koszt całego programu to prawie 2,5 mld zł, z czego ponad 1,2 mld zł pochodzi z budżetu państwa, a ponad 1,1 mld zł z budżetów gmin. Kontrola – jak podało CBA – ma zakończyć się pod koniec grudnia tego roku.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl