fot. Caritas Polska

Caritas Polska: do Bejrutu dotarł trzeci transport lotniczy ze 100 koncentratorami tlenu

W ramach trzeciego transportu lotniczego zorganizowanego przez Caritas Polska do Bejrutu, zmagającego się ze skutkami sierpniowego wybuchu chemikaliów, dotarło 100 koncentratorów tlenu – poinformował w poniedziałek Caritas Polska.

„Oprócz wsparcia w odbudowie Caritas Polska zapewni 100 libańskim rodzinom długofalową pomoc w ramach programu Rodzina Rodzinie” – zaznaczono w informacji przekazanej w poniedziałek PAP.

„Odbudowa Bejrutu w czasie trwającej epidemii jest wyjątkowo trudnym wyzwaniem dla tak boleśnie doświadczonego kraju, ale dzięki wielkiemu sercu darczyńców, którzy tak ofiarnie wsparli akcję Caritas Polska, możemy pomóc Libańczykom zarówno w przywróceniu warunków do życia w ich stolicy, jak i w walce z koronawirusem” – powiedział ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Zaznaczył, że nie byłoby to możliwe bez pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej.

https://twitter.com/DowOperSZ/status/1381606441333751814

W poprzednim transporcie Caritas Polska wysłał głównie żywność i środki ochrony osobistej. Teraz są to koncentratory tlenu, które pomogą ratować zdrowie i życie zakażonych.

W Bejrucie 4 sierpnia doszło do potężnej eksplozji 2750 ton azotanu amonu, składowanego od sześciu lat w portowym magazynie. Wskutek wybuchu śmierć poniosło ponad 200 osób, a około 6,5 tys. zostało rannych. Wybuch zniszczył lub poważnie uszkodził również wiele budynków, pozostawiając bez dachu nad głową nawet 300 tys. osób.

Caritas Polska nie tylko pomaga mieszkańcom Bejrutu w odbudowie miasta i w walce ze skutkami epidemii, ale również długofalowo wspiera najbardziej potrzebujących w zaspokojeniu podstawowych potrzeb. Od początku 2021 r. 100 libańskich rodzin zostało włączonych do programu Rodzina Rodzinie – największego programu pomocy zagranicznej realizowanego przez polską organizację dobroczynną.

Program Rodzina Rodzinie jest realizowany od 2016 r. Dzięki wpłatom polskich darczyńców pomoc finansową o łącznej wartości blisko 60 mln zł otrzymało 9 tys. rodzin – najwięcej w Syrii, gdzie już od 10 lat trwa wojna domowa.

Podopiecznych programu można wspomóc obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony rodzinarodzinie.caritas.pl, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Rodzina Rodzinie) lub wysyłając SMS o treści „RODZINA” pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

PAP

drukuj