Caritas z pomocą przesiedleńcom ze wschodniej Ukrainy 

Caritas Polska przekazała 20 tys. euro na pomoc przesiedleńcom ze wschodniej Ukrainy – poinformował w czwartek rzecznik prasowy Caritas Paweł Kęska. Dodał, że jest to kolejne wsparcie dla naszych sąsiadów, tym razem z okolic Charkowa.

Jak poinformował Kęska, pieniądze mają być przeznaczone m.in. na żywność, wodę, artykuły higieniczno-chemiczne, ciepłą odzież, buty itp. Kolejną formą pomocy jest zapewnienie wsparcia psychologicznego oraz doradztwa administracyjnego w celu uzyskania przez przesiedlonych odpowiednich zaświadczeń oraz uprawnień.

Projekt będzie realizowany w rejonie charkowskim, dokąd ucieka wiele osób z terenów objętych walkami między siłami ukraińskimi i prorosyjskimi separatystami.

Według danych UNHCR liczba przesiedleńców wynosi ponad 120 tys. Uchodźcy ze wschodniej Ukrainy stanowią 87 proc. wszystkich uchodźców, reszta to przesiedleńcy z Krymu.

Caritas Polska do tej pory przekazała m.in. fundusze na pomoc poszkodowanym na Majdanie, na kolonie dla ponad 1300 dzieci z 8 diecezji na Ukrainie, dla ponad 600 dzieci ukraińskich wypoczywających w Polsce oraz na żywność i środki czystości dla uchodźców na Krymie.

Caritas nadal apeluje o wsparcie dla przesiedleńców wewnętrznych ze wschodniej Ukrainy. Można to zrobić wysyłając SMS z hasłem „Pomagam” pod numer 72052 koszt 2,46 z Vat lub dokonać wpłaty na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem Ukraina.

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 r. przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 r. posiada status organizacji pożytku publicznego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl