Caritas Polska apeluje o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji

Caritas Polska apeluje o pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji; włączyć się w zbiórkę można wpłacając pieniądze na konto Caritas lub wysyłając charytatywny SMS – poinformowało biuro prasowe Caritas Polska w komunikacie przesłanym PAP.

Jak zaznaczyli autorzy komunikatu, działająca na miejscu Caritas Indonezja dostarcza poszkodowanym wodę, lekarstwa, jedzenie i organizuje im schronienie. Potrzebne są także: ubrania, benzyna, agregatory prądotwórcze, sprzęt oświetleniowy, namioty, plandeki i koce.

„Caritas Indonezja najszybciej jak to będzie możliwe, planuje otworzyć biuro terenowe. Dokonuje także analizy potrzeb w poszczególnych regionach. Działania te są bardzo utrudnione z uwagi na zniszczenie największych szlaków komunikacyjnych na wyspie” – czytamy w komunikacie.

Jego autorzy dodali, że służby państwowe, ratownicy i organizacje charytatywne na indonezyjskiej wyspie Sulawesi wciąż walczą, by zdążyć z pomocą uwięzionym pod gruzami ofiarom tsunami. Aktualne działania rządu polegają przede wszystkim na prowadzeniu akcji ratunkowych i poszukiwawczych oraz usuwaniu zwłok. Jednym z większych problemów są przeludnione szpitale i ryzyko epidemii wynikające z zanieczyszczenia wody i ilości niepochowanych zwłok pozostających na wyspie.

„W Palu wolontariusze wykopali dół o długości 100 metrów, by pogrzebać zmarłych, których liczba według danych Narodowej Rady Zarządzania Kryzysowego może sięgnąć 1300” – poinformowało biuro prasowe Caritas.

Według autorów komunikatu, Caritas Polska jako jedna z pierwszych organizacji przekazała ofiarom kataklizmu kwotę 100 tys. złotych.

„Niezwykle ważna jest każda złotówka przekazana poszkodowanym, dlatego Caritas Polska uruchomiła SMS charytatywny pod numerem 72052” – napisali. Dodali, że organizacja prosi również o wpłaty na konto Caritas Polska: 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „INDONEZJA”.

„Caritas Polska jest w stałym kontakcie z Caritas Indonezja. W dalszym ciągu zbierane są środki finansowe na rzecz ofiar. Na pomoc czeka blisko 200 tysięcy poszkodowanych” – poinformowali autorzy komunikatu.

Według Narodowej Rady Zarządzania Kryzysowego w wyniku piątkowego tsunami w Centralnej Prowincji Sulawesi w Indonezji zginęło ponad 1200 osób, 540 zostało rannych, zaś 29 osób zaginęło. Liczba ofiar ciągle rośnie. Ponadto w wyniku klęski 16 732 osób zostało przesiedlonych.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl