PAP/EPA

Były prezydent Francji N. Sarkozy przed sądem

Rozpoczął się proces byłego prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy’ego. Jest oskarżony o korupcję. Chodzi o tzw. aferą podsłuchową. Nicolas Sarkozy podejrzany jest o nielegalne finansowanie swojej kampanii prezydenckiej.

Nicolas Sarkozy jest drugim byłym prezydentem Francji, który staje przed sądem. Jest oskarżony o składanie propozycji korupcyjnych. Zarzuca mu się, że usiłował nielegalnie uzyskać tajne informacje od pewnego francuskiego sędziego.

– Rzekomo miał próbować korumpować prawnika, który badał jego sprawę związaną z finansowaniem jego kampanii wyborczej. I Sarkozy miał rozmawiać ze swoim prawnikiem, w jaki sposób można uzyskać informacje dotyczące tego tajnego śledztwa – powiedział dr Piotr Gawryszczak, historyk.

Nicolas Sarkozy komunikował się w tej sprawie ze swoim adwokatem i przyjacielem, za pomocą tajnego telefonu, pod fałszywą tożsamością. Sędzia w zamian za swoją przychylność miał liczyć na otrzymanie stanowiska w Monako. Oskarżeni twierdzą, że są niewinni. Były francuski prezydent zwraca uwagę na fakt, że sędzia nigdy nie podjął żadnej pracy w Monako. Proces ma potrwać do 10 grudnia 2020 roku. Jednak samo śledztwo w tej sprawie było utajnione.

– Mamy informacje medialne, które mówią o tym, że może grozić Sarkozy’emu do 10 lat więzienia oraz jeden milion euro kary – podkreślił dr Piotr Gawryszczak.

Proces może jednak zostać odroczony na wniosek francuskiego sędziego, z powodu stanu jego zdrowia. W poniedziałek sędzia nie stawił się w sądzie. Obecny był Nicolas Sarkozy i jego prawnik.

TV Trwam News

drukuj