fot. PAP/EPA

Premier Francji: Nie będzie ogólnokrajowych restrykcji w razie drugiej fali zakażeń

Nowy premier Francji Jean Castex zapowiedział, że jeśli konieczny będzie powrót ograniczeń w związku z pandemią, Francja nie zastosuje ogólnej kwarantanny, ale podejmie bardziej elastyczne działania.

„Musimy być gotowi na drugą falę, ale nie zastosujemy absolutnej kwarantanny tak jak w marcu, bo ma to straszne konsekwencje pod względem gospodarczym i ludzkim. Będziemy więc stosować środki skrojone na miarę” – podkreślił Jean Castex w wywiadzie dla telewizji BFM TV.

Jean Castex, zanim w piątek został premierem, był koordynatorem rządu odpowiedzialnym za znoszenie środków wprowadzonych na czas pandemii. Polityk ocenił, że Francja nie byłaby w stanie znieść „gospodarczo ani społecznie” drugiej rundy surowych restrykcji. Zapowiedział przy tym przeznaczenie 7,5 mld euro na podwyżki dla pracowników służby zdrowia.

Szef rządu oznajmił również, że w niedzielę uda się do zamorskiego departamentu – Gujany Francuskiej, gdzie, jak przyznał, „niedobrze się dzieje” i gdzie pandemia zbiera duże żniwo.

Jean Castex odniósł się również do sprawy powołania na stanowisko szefa MSW Geralda Darmanina, wcześniej ministra ds. rozliczeń publicznych, na którym ciąży oskarżenie o gwałt. We wtorek paryski sąd apelacyjny zezwolił na wznowienie śledztwa w sprawie zdarzenia z 2009 r. Nowy premier zaznaczył, że Gerald Darmanin ma prawo do domniemania niewinności, a on sam bierze „całkowitą odpowiedzialność” za nominację polityka.

PAP

drukuj