fot. PAP/EPA

Parlament we Francji przyjął ustawę przyspieszającą rozwój OZE

Francuski parlament przyjął we wtorek ustawę, która ma na celu przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii (OZE), a tym samym nadrobienie zaległości kraju w dziedzinie zielonej energii w obliczu kryzysu energetycznego.

„Jesteśmy jedynym krajem europejskim, który nie osiągnął swoich celów w zakresie energetyki wiatrowej i słonecznej” – powiedziała minister transformacji energetycznej, Agnes Pannier-Runacher, cytowana przez agencję AFP.

Za ustawą we wtorek w 348-osobowym senacie głosowało 300 senatorów,13 opowiedziało się przeciw.

Jednak organizacje ekologiczne, w tym Greenpeace France, krytykują nowe prawo jako ograniczone w zakresie energetyki słonecznej oraz „bardzo niewystarczające” dla lądowej energetyki wiatrowej.

Wyznaczony przez prezydenta Emmanuela Macrona plan na rok 2050 przewiduje dziesięciokrotne zwiększenie zdolności produkcyjnych, jeśli chodzi o fotowoltaikę i rozmieszczenie 50 farm wiatrowych na morzu.

Jak przypomina AFP, na koniec 2022 roku Francja miała około 66 GW całkowitej mocy elektrycznej ze źródeł odnawialnych, z czego 40 proc. to energia wodna, 31 proc. energia wiatrowa na lądzie i 24 proc. fotowoltaika.

We Francji około 70 proc. produkowanej energii elektrycznej stanowi energia jądrowa.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl