Bydgoszcz: Prezydent otworzył nową inwestycję Collegium Medicum UMK

Potrzebujemy więcej lekarzy i pielęgniarek, a to wymaga zmian systemowych – powiedział prezydent Andrzej Duda otwierając w Bydgoszczy nowy obiekt Szpitala Uniwersyteckiego im. dr. Antoniego Jurasza. Prezydent pogratulował wszystkim, którzy przyczynili się do powstania kliniki geriatrii i psychiatrii.

„To wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. To wielkie wydarzenie dla całego województwa kujawsko-pomorskiego, że ta inwestycja z zakresu ochrony zdrowia została zakończona” – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wyraził też nadzieję, że w całym kraju podniesie się poziom ochrony zdrowia. Wskazał również na potrzebę zmian w obszarze kadrowym służby zdrowia.

– Potrzebujemy więcej lekarzy w Polsce, a z całą pewnością potrzebujemy więcej pielęgniarek. To wymaga zmian systemowych, żeby była większa zachęta do pracy w tych zawodach w Polsce. Podkreślam, że w Polsce, bo kształcimy, ale wyjeżdżają, bo mają gdzie indziej – poza granicami – lepsze warunki. Więc żebyśmy to wszystko zdołali na przestrzeni najbliższych lat zmienić, poprawić, naprawić – to, co dobrze działa zostawić, to, co wymaga poprawy poprawić, to, co się nie sprawdziło zlikwidować i wprowadzić w to miejsce nowe rozwiązanie – mówił Andrzej Duda.

Prezydent zapowiedział, że chciałby się przyczynić do tych zmian.

Wskazał w tym kontekście że w Narodowej Radzie Rozwoju, która zostanie jutro powołana, znajdzie się sekcja do spraw ochrony zdrowia. W trakcie swojego wystąpienia prezydent wyraził też ubolewanie z powodu tragedii na imprezie studenckiej, do której doszło w nocy w Bydgoszczy.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że w trakcie imprezy mogło dojść do paniki wśród uczestników i stratowania części z nich. W wyniku zdarzenia obrażenia odniosło w sumie 11 osób, jedna z nich zmarła.

RIRM

 

drukuj