PAP/Radek Pietruszka

Prezydent A. Duda: 100 lat temu sport był jednym z elementów odradzającego się państwa

Przed 100 laty polski sport stał się niezwykle ważnym elementem kształtowania się odrodzonego polskiego państwa – ocenił prezydent Andrzej Duda, który we wtorek w Pałacu Prezydenckim spotkał się z uczestnikami konkursu „Mistrzowie i patrioci”.

Prezydent zwrócił uwagę, że konkurs „Mistrzowie i patrioci”, dotyczący wybitnych postaci polskiego sportu, jest nie tylko jednym z wydarzeń obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także wiąże się z okresem wielu innych ważnych dla Polski rocznic, w tym 80-lecia wybuchu II wojny światowej.

„Te wielkie rocznice i te bardzo ważne dla Polski wydarzenia czcimy poprzez pokazanie ważnych postaci polskiego sportu. Polskiego sportu, który stał się niezwykle ważnym elementem kształtowania się odrodzonego polskiego państwa” – powiedział prezydent.

Przypomniał przy tym, że sport w II Rzeczypospolitej, także poprzez powstawanie licznych sportowych organizacji młodzieżowych, umacniał nowoczesny charakter młodego państwa polskiego.

„Kultura fizyczna stała się niezwykle popularna i ten sport coraz bardziej zorganizowany, coraz bardziej międzynarodowy. Był również i tym, co wciągało polską młodzież, co wciągało ludzi, którzy czuli się dynamiczni i mieli w sobie energię. To byli zarazem ci, którzy chcieli wolnej Polski, którzy chcieli powrotu na mapy Europy i świata, którzy chcieli mówić po polsku i u nas żyć w swoim kraju (…) i dla naszych barw narodowych i orła białego zdobywać olimpijskie medale i rozsławiać nasz naród” – dodał Andrzej Duda, wspominając przy tym m.in. Halinę Konopacką – pierwszą w dziejach Polski zdobywczynię złotego medalu olimpijskiego.

Konkurs „Mistrzowie i patrioci”, który organizuje Fundacja Instytut Łukasiewicza, ma na celu upowszechnienie wiedzy o wybitnych postaciach polskiego sportu zaangażowanych w kluczowe momenty narodowej historii. Konkurs objęty jest patronatem prezydenta w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

PAP

drukuj