PAP/EPA

Bułgaria: Tymczasowe szpitale polowe likwidowane, rusza liga piłkarska

Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew wydał we wtorek rozporządzenie, zezwalające na wznowienie meczów piłkarskich z widzami na trybunach. Jednocześnie jako potwierdzenie tendencji spadkowej epidemii koronawirusa likwiduje się tymczasowe szpitale polowe.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra od 5 czerwca będzie wolno przeprowadzać mecze pierwszej i drugiej zawodowej ligi piłkarskiej, ale maksymalna liczba widzów na stadionach nie może przekraczać 30 proc. pojemności danego obiektu.

We wtorek w naddunajskim mieście Ruse zlikwidowano szpital polowy z 300 miejscami, który znajdował się w miejscowej hali sportowej. Łóżka zostały zdemontowane i wywiezione z powrotem do magazynów rządowej agencji mienia wojskowego.

Podobnie postąpiono z tymczasowymi szpitalami polowymi w halach sportowych w Płowdiwie, Warnie i Sofii, a obiekty te wracają do swoich podstawowych funkcji. Z powodu względnie niskiej liczby zakażonych w kraju żaden z tych szpitali nie był potrzebny.

Od stwierdzenia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem na początku marca w Bułgarii zanotowano 2538 infekcji i 144 zgony. W szpitalach leczono 1271 osób, z czego do zdrowia wróciło już 44 proc. pacjentów. W ciągu ostatniej doby pojawiło się 19 nowych przypadków i zmarły 4 osoby.

Krajowy Sztab Operacyjny poinformował, że w kraju przeprowadzono łącznie 60 tys. testów na obecność SARS-CoV-2. Tendencja spadkowa zakażeń nie daje podstawy do zmniejszenia liczby testów – ocenił szef sofijskiego instytutu parazytologii prof. Todor Kantardżiew.

PAP

drukuj