fot. twitter.com

70,5 mld zł trafiło do przedsiębiorców w ramach trzech tarcz

70,5 miliarda złotych trafiło już do przedsiębiorców łącznie w ramach trzech tarcz: finansowej, antykryzysowej i pomocowej – poinformowały na konferencji szefowe: Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Samo tylko zwolnienie ze składek ZUS opiewa już na kwotę 7,2 mld zł. Tą pomocą w marcu objęto prawie 1,4 mln firm, a w kwietniu blisko 1,3 mln płatników składek – przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu przedstawiła też dane dot. świadczenia postojowego.

Świadczenie postojowe jest wykonane na poziomie 97 proc., a więc właściwie można się pokusić, że jest ono realizowane na bieżąco. Ponad 2 mld 240 mln zł świadczenia wypłaconego już właśnie w tym czasie. Również zwolnienie ze składki ZUSowskiej, którym obejmowane są firmy, opiewa na kwotę ponad 7 mld zł – powiedziała Marlena Maląg.

Z kolei prezes ZUS-u prof. Gertruda Uścińska poinformowała o stanie Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Podkreśliła, że w ramach wsparcia zaplanowana jest dotacja z budżetu państwa do FUS-u w kwocie 34 mld zł.

Jeżeli chodzi o FUS, pobraliśmy dotąd 73 mld zł. To jest o ok. 5,5 mld zł mniej niż w ubiegłym roku. Trzeba jasno powiedzieć, że w stosunku do planu, jeżeli chodzi o eskładkę, to pobraliśmy od początku roku do teraz o 11 mld zł mniej – zaznaczyła prof. Gertruda Uścińska.

W ramach tarczy antykryzysowej od 1 kwietnia ZUS przyjął ponad 3,7 mln wniosków. Najwięcej wniosków dotyczyło świadczenia postojowego i zwolnienia z obowiązku opłacania składek. Tego zwolnienia – jak podała prezes Zakładu – dokonano już w odniesieniu do 92 proc. pracodawców.

RIRM

drukuj