fot. pixabay.com

Bułgaria: szef MSW zwolnił skorumpowanych i chroniących przestępców funkcjonariuszy

Minister spraw wewnętrznych, Iwan Demerdżijew, zwolnił w poniedziałek podległych mu siedmiu z dziewięciu szefów stołecznych urzędów regionalnych, zdymisjonował również szefa dyrekcji okręgowej w Płowdiwie oraz w zachodnim Kiustendile. Zmiany, jak powiedział minister, podyktowane były korupcją i powiązaniami funkcjonariuszy ze środowiskiem przestępczym.

Zwolnienia to pokłosie licznych inspekcji i dochodzeń przeprowadzonych w resorcie w związku z zatrudnianiem funkcjonariuszy powiązanych z kryminalistami. Sprawa dotyczy nie tylko stanowisk kierowniczych, ale też oficerów i urzędników niższych szczebli.

„To zjawisko powinno zniknąć z MSW” – podkreślił minister na konferencji prasowej.

Osoby zwolnione, jak wyjaśniał minister, nie sprawowały należytej kontroli nad podwładnymi. Wyliczając liczne przewiny, przypomniał, że między innymi doszło do stworzenia „policyjnego parasola” nad człowiekiem, który po spożyciu alkoholu i narkotyków spowodował wypadek, w którym zginęły dwie młode kobiety. W innym, również tuszowanym wypadku, zginął obywatel Francji.

Według ministra „całe struktury w resorcie tworzone i obsadzane były po to, by ukrywać sprawców naruszeń czy wręcz przestępców”.

„Koniec z tym” – oświadczył w niedawnym wywiadzie Demerdżijew.

W internecie pojawiły się nagrania świadków kilku poważnych wypadków drogowych z ofiarami śmiertelnymi. Na filmach widać, jak policjanci przyjmują pieniądze od sprawców za zgodę, by nie badać ich alkomatem. Tylko w jedną z takich spraw zamieszanych było ponad 40 funkcjonariuszy.

W minionych tygodniach pojawiły się w mediach informacje o wypadkach spowodowanych przez policjantów znajdujących się pod wpływem alkoholu i narkotyków. Minister Demerdżijew zarządził wówczas codzienne kontrole wszystkich funkcjonariuszy, którzy podczas służby muszą prowadzić samochód. Wyniki, jak określa to prasa, były szokujące.

„To nie tak, że (od czasu rozpoczęcia kontroli funkcjonariusze) częściej piją lub biorą narkotyki. Po prostu teraz ich łapiemy. Oczyszczamy resort” – podkreślił szef MSW.

PAP

drukuj
Tagi: , , , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl