Budowa krakowskiej Biblioteki Franciszkanów dobiega końca

Rok 2015 przyniósł wiele nowych zmian w funkcjonowaniu Biblioteki Franciszkanów w Krakowie. Po trzech latach dobiega końca budowa nowego czterokondygnacyjnego skrzydła klasztoru, w którym znajdzie się magazyn na książki bieżącego wypożyczania.

Magazyn ten będzie posiadał 3500 m długości regałów magazynowych. Oprócz głównego magazynu obecnie wykonywany jest magazyn dla archiwum klasztoru i prowincji wraz z pracownią dla archiwisty i magazynem dla najstarszego księgozbioru inkunabułów i starodruków.

W nowym budynku znajdzie również swoje miejsce pracownia digitalizacji z jednym z najnowocześniejszych skanerów, jakie posiadają krakowskie placówki archiwistyczno–biblioteczne.

W budynku powstanie także pracownia konserwacji obiektów papierowych i fotografii starodruków oraz zabytkowych obiektów.

Na ukończeniu są prace związane z zewnętrznym wyglądem obiektu. Po zamontowaniu stolarki okiennej zostały wykonane elewacje ścian wraz z systemem przeciwpożarowym elewacji. Nakrywa dachowa, której wykonanie zbliża się ku końcowi, będzie z ceramicznej dachówki.

Mamy nadzieję, że wszystkie prace zostaną ukończone w okresie wiosennym i  będziemy mogli oddać cały budynek do dyspozycji dla osób korzystających z biblioteki przed wakacjami – zapowiada o. Łukasz Brachaczek OFM Conv. ekonomista i pełnomocnik krakowskiego konwentu.

Równolegle z budową obiektów bibliotecznych prowadzona jest renowacja 2000 sztuk Inkunabułów i starodruków, najcenniejszych zbiorów klasztornych. Prace te są możliwe dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i sztuki na lata 2014-2015.

Oprócz konserwacji i renowacji zbiorów biblioteki franciszkanów w roku 2015 prowadzimy digitalizację księgozbioru, który zostanie udostępniony w roku 2016 – dodaje o. Łukasz Brachaczek OFM Conv.

Jms/RIRM

drukuj