fot. PAP/EPA

Brytyjski rząd przedstawił plan nowego systemu imigracyjnego

Brytyjski rząd przedstawił plan nowego systemu imigracyjnego, który ma położyć kres taniej sile roboczej napływającej z Europy. Ma on obowiązywać od początku następnego roku.

Niekontrolowany napływ imigrantów był jedną z głównych przyczyn wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Szacuje się, że liczba pracowników z krajów Unii wynosi kilka milionów.

– Myślę, że ważne jest, aby zastanowić się, czy system, który wprowadzamy, jest dobry. Chcemy zachęcić osoby posiadające umiejętności i odpowiedni talent do przyjazdu do Wielkiej Brytanii. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które przybywają do ​​Wielkiej Brytanii z niskimi umiejętnościami – wskazała Priti Patel, minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii.

Nowy plan imigracyjny umożliwi kontrole ilości pracowników zatrudnianych na obszarze Wielkiej Brytanii. Minister spraw wewnętrznych określiła to jako  drastyczny wstrząs, który wyeliminuje możliwość przyjazdu pracowników o niskich kwalifikacjach.

– Nie będzie już drogi dla nisko wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby przyjechać do Wielkiej Brytanii. Będzie to teraz jeden globalny system, który nie dyskryminuje, czy przyjeżdżasz z Unii Europejskiej czy spoza niej – wyjaśniła Priti Patel.

System imigracyjny będzie oparty na punktach przyznawanych za określone umiejętności czy kwalifikacje. Wizy otrzymają osoby, które zdobędą wystarczającą liczbę punktów. Co więcej, obywatele Unii Europejskiej nie będą potrzebowali pozwolenia, aby wjechać do Wielkiej Brytanii jako gość na okres do sześciu miesięcy.

TV Trwam News

drukuj