W. Brytania: minister obrony zapowiada blokowanie projektu armii UE

Dopóki Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej będzie dalej blokować pomysł stworzenia unijnej armii – powiedział we wtorek brytyjski minister obrony Michael Fallon. Jego zdaniem armia UE podważyłaby znaczenie NATO.

Opuszczenie UE nie oznacza, że wycofujemy się z naszych zobowiązań dotyczących bezpieczeństwa – zapewnił Fallon podczas konferencji Partii Konserwatywnej w Birmingham.

„Będziemy odgrywać czołową rolę w NATO, które jest podstawą naszej obrony, wysyłając w przyszłym roku oddziały na wschodnią granicę Sojuszu. Jednak nadal będziemy blokować armię UE, która zwyczajnie podkopie NATO” – dodał szef resortu obrony Wielkiej Brytanii.

W związku z perspektywą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Francja i Niemcy dążą do zwiększenia zdolności UE do prowadzenia własnych operacji dotyczących bezpieczeństwa zewnętrznego. Z kolei Wielka Brytania uważa, że NATO jest jedyną organizacją gwarantującą europejskie bezpieczeństwo. Rząd w Londynie wielokrotnie w przeszłości blokował głębszą współpracę UE w sprawach obronności.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl