fot. baltic-pipe.eu

Bruksela: W poniedziałek podpisanie umowy ws. finansowania Baltic Pipe 

W najbliższy poniedziałek w Brukseli zostanie podpisana umowa w sprawie finansowania projektu gazociągu Baltic Pipe z unijnego instrumentu Łącząc Europę. W uroczystości weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Obecny będzie także wiceprzewodniczący KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz.

Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny, który ma na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na europejskim rynku. Gazociąg będzie przebiegał przez Bałtyk od Polski do Danii. KE dofinansuje budowę magistrali kwotą ponad 200 mln euro.

Minister Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, powiedział, że dofinasowanie stanowi ok. 30 proc. kosztów budowy podmorskiej części gazociągu.

To jest ważny moment, dlatego że to dofinansowanie jest bardzo wysokie – w sumie ponad 260 mln euro. Jest to istotna część tego, co potrzebujemy na sfinansowanie tej podmorskiej części transportowej magistrali gazowej, która jest naszym strategicznym projektem, który ma uniezależnić Polskę od monopolistycznych rosyjskich dostaw. Ten gazociąg będzie ukończony w 2022 r. – wskazał Piotr Naimski.

Baltic Pipe umożliwi przesyłanie gazu bezpośrednio ze złóż zlokalizowanych w Norwegii na rynki w Danii i Polsce, a także do odbiorców w sąsiednich krajach. Gazociągiem będzie można sprowadzać rocznie do 10 mld m sześc. gazu ziemnego. Łącznie z dostawami poprzez gazoport w Świnoujściu do Polski będzie mogło trafiać 16-17 mld m sześc. gazu z kierunków innych niż wschodni.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl