fot. PAP/EPA

Bruksela: Spotkanie ministrów spraw zagranicznych NATO

W Kwaterze Głównej NATO W Brukseli rozpocznie się dziś dwudniowe spotkanie ministrów spraw zagranicznych. Polskę będzie reprezentował szef MSZ Witold Waszczykowski. Szefowie dyplomacji mają rozmawiać nt. problemu terroryzmu i ewentualnym rozszerzeniu Sojuszu. Ministrowie omówią także działania Rosji czy sytuację na Ukrainie.

Minister Witold Waszczykowski na forum ma również zabiegać o dalsze wdrażanie postanowień ubiegłorocznego szczytu NATO w Warszawie. Jak mówi, najważniejsze decyzję o rozlokowaniu grup batalionowych zostały zrealizowane. Teraz państwa NATO muszą zdecydować o podporządkowaniu tych grup konkretnym dowództwom. Szef MSZ zauważa, że Sojusz powinien zastanowić się także nad dalszym wzmacnianiem wschodniej flanki.

Biorąc pod uwagę rosnącą asertywność Rosji, szczególnie pod kątem ćwiczeń wojskowych, jak np. odbyte niedawno ćwiczenia Zapad, gdzie Rosja na olbrzymią skalę ćwiczyła duże przegrupowania, a także działania ofensywne, jest pytanie, czy NATO nie powinno zastanowić się również nad następną fazą, czyli stworzeniem sił wsparcia, gdyby doszło do jakichś incydentów i te wojska NATO, które są rozlokowane na flance wschodniej nie wystarczyłyby, aby odstraszyć jakąkolwiek większą agresję rosyjską – mówi Witold Waszczykowski.

Spotkanie szefów MSZ jest okazją do politycznego przygotowania się do szczytu NATO planowanego na 11-12 lipca 2018 r. Polskie stanowisko w sprawie strategii Sojuszu przed przyszłorocznym szczytem, zakłada kontynuację wzmacniania bezpieczeństwa wszystkich państw członkowskich poprzez wzrost potencjału obronnego i odstraszania NATO.

RIRM

drukuj