fot. https://twitter.com/MON_GOV_PL

Bruksela: spotkanie ministrów obrony państw UE

W Brukseli organizowane jest dziś spotkanie ministrów obrony państw Unii Europejskiej. Polskę reprezentuje wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Głównym tematem rozmów będzie sytuacja bezpieczeństwa w Europie oraz wsparcie dla Ukrainy w walce z rosyjską inwazją. Politycy mają rozmawiać m.in. o szczegółach unijnej misji szkoleniowej dla ukraińskich żołnierzy.

W poniedziałek szefowie MSZ krajów Unii Europejskiej formalnie zaakceptowali wysłanie misji. Szef polskiej dyplomacji, Zbigniew Rau, powiedział, że znaczącą rolę w tym przedsięwzięciu odegra Polska.

– Gdy chodzi o misję, to udało nam się stworzyć formułę prawną jej funkcjonowania. Teraz wiemy na pewno, że misja będzie funkcjonować w Polsce, a także w Niemczech i w każdym innym kraju, który weźmie na siebie taką odpowiedzialność. Jeśli nie weźmie, to wtedy my będziemy gościć instruktorów z tych krajów, które nie zdecydują się otworzyć takich misji. Oczywiście będziemy szkolić naszych ukraińskich gości polskimi siłami i siłami innych państw unijnych – mówił polski minister spraw zagranicznych.

W ramach unijnej misji instruktorzy mają wyszkolić 15 tys. ukraińskich żołnierzy. Szkolenie ma rozpocząć się wraz z końcem miesiąca.

Chęć uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zgłosiło już około 20 krajów.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl