Brak porozumienia ws. wieku emerytalnego

Nie ma porozumienia między związkowcami a pracodawcami w sprawie wieku emerytalnego – 61 lat dla kobiet i 66 lat dla mężczyzn. Taka propozycja padła na posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego. Złożył ją przedstawiciel konfederacji Lewiatan, a związki uznały ją za wartą rozważenia.   

Jak informuje ,,Rzeczpospolita”, negatywne stanowisko wobec tych rozwiązań przyjęli już Pracodawcy RP, a także Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Także przedstawiciele Lewiatana nie godzą się na wprowadzenie emerytur za staż. Porozumienie zakładało, że kobiety nabywałyby prawo do emerytury po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach.

Marek Lewandowski, rzecznik „Solidarności”, odnosząc się do tych stanowisk, podkreśla, że obecnie trwają konsultacje nad propozycjami.

– 61 i 66 sześć jest jakimś kompromisem, ale to jest tak naprawdę materiał do dalszej dyskusji, a nie do jakiegoś publicznego orzekania, czy to jest dobre czy złe. O tym powinniśmy dalej rozmawiać, szanując wzajemnie nasze stanowiska, dalej powinniśmy negocjować w ramach Rady Dialogu Społecznego – mówi Marek Lewandowski.

Rada Dialogu społecznego pracuje także nad prezydenckim projektem przywracającym wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn.

O podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat dla kobiet i mężczyzn zdecydował mimo sprzeciwu społeczeństwa poprzedni rząd PO-PSL.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl