W Boże Narodzenie ruszy „Piekarskie Betlejem”

W Piekarach Śląskich już jutro, w Boże Narodzenie, rusza kolejna edycja „Piekarskiego Betlejem”, czyli plenerowej szopki w miejscowym sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej. Żywą i ruchomą stajenkę w regionalnej scenerii będzie można podziwiać do 28 stycznia.

Każdego roku organizatorzy starają się, by piekarska ekspozycja była trochę inna. Tematem przewodnim tegorocznej stajenki jest rolnictwo – nieodzowna część Śląska.

– Za nim przecież wyrosły górnicze szyby, wielkie kopalnie, zakłady pracy oraz ogromne blokowiska, życie toczyło się na wsi, a nasi przodkowie trudnili się pracą na roli. Chcemy w tym roku przybliżyć tę ważną dla naszego regionu tematykę. Każdorazowe przygotowanie „Piekarskiego Betlejem”, które w jednym ze swoich celów ma ocalić od zapomnienia dawny Śląsk, przypomina, że z roku na rok jest coraz trudniej. Wielu ludzi pozbywa się „staroci”, które jeszcze niedawno w domach naszych przodków były czymś powszechnym. Także tradycyjne rolnicze sprzęty dziś należą już do rzadkości i trzeba wiele starań, by znaleźć to bez czego śląska wieś kiedyś nie mogłaby istnieć – zaznacza ks. Adam Zgodzaj, rzecznik Sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej.

W utworzenie „Piekarskiego Betlejem” zaangażowanych jest wielu wolontariuszy.

– Bez wątpienia największy wkład w to dzieło należy do „Mężczyzn św. Józefa”, którzy od początku listopada trudzą się nad budową pomieszczeń, gdzie powstaną świąteczne ekspozycje. Samo postawienie budynków zajmuje sporo czasu. Nie lada wyzwanie to także praca dekoracyjna, którą wykonuje młodzież, a także dorośli. Udało nam się poddać konserwacji figury będące niegdyś częścią tzw. „Panoramy Tysiąclecia”. Trwająca od kilku lat renowacja pozwoliła przywrócić figurom dawny blask. W tegorocznej szopce znajdziemy również odniesienia do innych części naszego regionu. Ma to przypominać, że Śląsk to ogromne bogactwo kultury i tradycji.  Jak co roku na najmłodszych czekać będą zwierzęta – informuje kapłan.

Nasza szopka pod gołym niebem to doskonałe miejsce, by na nowo uświadomić sobie tajemnicę Bożego Narodzenia – akcentuje ks. Adam Zgodzaj.

– Tajemnicę przyjścia Chrystusa w zimnie ubogiej stajni, a jednocześnie wydarzenia, które zmieniło bieg historii ludzkości. Dzięki wyjątkowej regionalnej scenerii to również przestrzeń, która zarówno dla młodego pokolenia, jak i dla starszych, będzie podróżą w przeszłość – do Śląska zapomnianego; tego, którego już coraz rzadziej spotkać można nawet w domach naszych dziadków – podkreśla rzecznik sanktuarium.

Pod nazwą „Piekarskie Betlejem” kryje się także wiele innych bożonarodzeniowych atrakcji. Od 26 grudnia do 28 stycznia będzie można wziąć udział w kolędowych koncertach, zobaczyć jasełka, ale także spróbować różnych specjałów. Szczegółowy plan wydarzeń znajduje się poniżej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl