Boston: pierwsza operacja mózgu dziecka w okresie prenatalnym – historia małej Denver

Zespół specjalistów z Boston Children’s Hospital oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie przeprowadził pierwszą w historii operację mózgu dziecka w łonie matki. Jak zaznaczają rodzice małej Denver, córka jest żywym cudem. Operacja odbyła się 17 marca 2023 roku.

Derek i Kenyatty Coleman z Luizjany (USA) to małżeństwo, których szczęście stanu błogosławionego zostało przerwane tragiczną diagnozą. W 30. tygodniu ciąży u Denver, ich nienarodzonej córeczki, zdiagnozowano rzadką i bardzo niebezpieczną wadę mózgu zwaną malformacją żyły Galena. Może ona prowadzić do niewydolności serca, uszkodzenia mózgu, a nawet szybkiego zgonu noworodka. Jest to wada wrodzona, która powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju żyły wielkiej mózgu. Szacuje się, że wada ta występuje u jednego na 60 tys. noworodków. Dziecko urodzone z tą wadą nie radzi sobie z wysokim przepływem krwi, co w konsekwencji prowadzi do gwałtownego pogorszenia się jego stanu i ostatecznie może szybko doprowadzić do zgonu dziecka. W przypadku Denver trzeba było niezwłocznie podjąć działanie, czyli przeprowadzić operację jeszcze jak dziewczynka była w łonie matki.

Ojciec małej Denver, Derek Coleman, ku zaskoczeniu wielu osób, bardzo szybko wyraził zgodę na tę eksperymentalną operację, ponieważ – jak zaznaczył – chcieli razem z żoną zrobić wszystko, co w ich mocy, aby uratować życie córeczki.

Jesteśmy ludźmi głębokiej wiary, więc modliliśmy się w intencji zdrowia naszej córki przez cały czas – podkreśliła mama Denver.

Zespół specjalistów z Boston Children’s Hospital oraz Brigham and Women’s Hospital w Bostonie (stan Massachusetts, USA) po raz pierwszy przeprowadził wewnątrzmaciczny zabieg embolizacji u nienarodzonego dziecka z malformacją żyły Galena. Operacja została wykonana pod podglądem za pomocą USG w 34 tygodni tygodniu ciąży i dwóch dni. Dwa dni później wywołano poród.

Jak się okazało operacja została przeprowadzona prawidłowo i nie doszło do jakichkolwiek komplikacji, które mogą towarzyszyć tego typu skompilowanym zabiegom. Wyniki badania neurologicznego były prawidłowe. Przez kilka tygodni dziecko przebywało pod obserwacją na noworodkowym oddziale intensywnej terapii. W wieku 6. tygodni dziewczynka została wypisana do domu. Kilka miesięcy później Colemanowie potwierdzili, że Denver przechodzi przez wszystkie etapy rozwojowe zdrowego dziecka i cieszy się życiem, bawiąc się w domu z trójką starszego rodzeństwa.

– Nasza córeczka ma się znakomicie – powiedziała mama Denver, Kenyatta Coleman, w wywiadzie udzielonym NBC Today Show.

Naszym pragnieniem jest pokazanie możliwości współczesnej medycyny, aby umożliwić innym rodzicom skorzystanie z niej w nadziei na uratowanie ich dzieci – dodała.

Przypadek małej Denver został opisany w specjalistycznej prasie naukowej w czasopiśmie „Stroke”, firmowanym przez American Heart Association.

 Life News/ hli.org.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl