fot. PAP/Marcin Bielecki

Bon turystyczny 500 plus

Kiedy zacznie obowiązywać bon turystyczny 500 plus? Czy wsparcie dotyczyć będzie także wycieczek zagranicznych? Jak w praktyce będzie można zrealizować taki bon? Na te pytania odpowiedzi szukał nasz reporter.

Nieco więcej wiemy o bonie turystycznym, o którym rząd mówi od kilku miesięcy. Początkowo miał być on w wysokości 1000 złotych.

– Pani premier Emilewicz zapowiedziała taki bon turystyczny, który miałby polegać na dodatkowych środkach dla wszystkich osób posiadających umowę o pracę – mówi Klaudia Strzelecka, radna Poznania.

W sobotę wersja z 1000 złotych jest już nieaktualna. Bon zaś powiązano z wypłatą świadczeń 500 plus. Taki bon przysługiwać będzie na każde dziecko, niezależnie od poziomu dochodu w rodzinie.

– Bon turystyczny to jest taka solidarność z branżą turystyczną. Z jednej strony wsparcie rodzin, z drugiej strony pomoc dla branży turystycznej, która w okresie pandemii bardzo ucierpiała – wskazuje Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Bon ma wesprzeć branżę turystyczną na poziomie krajowym.

– W Polsce są takie regiony, są takie miejscowości, które w dużej mierze opierają się na tej branży turystycznej, w związku z czym pandemia koronawirusa ma dla tych regionów tragiczny wpływ – zauważa Jan Sulanowski z wielkopolskiej „Solidarności”.

Rząd chce, aby pomoc można było otrzymać jeszcze w te wakacje. Najprawdopodobniej pierwsze płatności w ramach bonu turystycznego 500 plus  będzie można zrobić pod koniec lipca.

– Wszystko zrobimy, aby bon był realizowany jeszcze w tym roku – podkreśla minister Marlena Maląg.

Bon będzie miał formę elektroniczną i będzie go można wykorzystać do końca 2021 roku. Świadczenie będzie można otrzymać po zarejestrowaniu w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych zajmie się przekazywaniem środków bezpośrednio do Polaków.

 

TV Trwam News

drukuj