fot. Monika Bilska

Bogaty duchowo czas ze świętymi

Dzień Wszystkich Świętych to wyjątkowo bogaty duchowo czas. Warto o tym pamiętać szczególnie w tych trudnych dla nas katolików chwilach. 

Dzień Wszystkich Świętych to wspomnienie wszystkich naszych patronów.

– Dla każdego wierzącego jest to czas szczególnej łaski, imieniny Wszystkich Świętych. Jak wiemy, święci to nie tylko ci, którzy są na ołtarzach, którzy nam pomagają, wspomagają i wypraszają łaski Pana, ale wielu tych, którzy świadczą, służą, służyli nam przez wiele lat – mówił o. Jan Konior SJ, filozof i teolog.

W tym trudnym czasie odizolowania od cmentarzy dzisiejsza uroczystość to okazja do szczególnej refleksji – wskazał ks. Grzegorz Kopij.

– Powinniśmy szukać wzorów świętości, którzy może nie zostali jeszcze „pełnym dekretem” ukazani przez Kościół, a do których na przykład się modlimy. To są zastępy Sług i Służebnic Bożych – powiedział kapłan.

To również szansa dla nas, aby dotrzeć do lokalnych wzorów świętości. Dolnoślązacy mają wspaniałych orędowników: św. Jadwigę i św. Czesława, w Małopolsce św. Kingę, a na Mazowszu czci się m.in. św. o. Stanisława Papczyńskiego. W warszawskiej parafii pw. Wszystkich Świętych oprócz św. Jana Pawła II sercom parafian bliski jest jeszcze jeden święty.

– Arcybiskup Zygmunt Szczęsny Feliński, który był arcybiskupem warszawskim w okresie, kiedy budowano Kościół. Wiemy, że jego losy są tragiczne. W okresie zaborów po powstaniu styczniowym został skazany na wygnanie, a więc praktycznie był nieobecny w diecezji – wskazał ks. Piotr Waleńdzik, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Warszawie.

Przykład, który nam dali święci powinien nas dopingować, mobilizować, abyśmy i my, podobnie jak oni, zostawili święty ślad w naszym życiu, które będzie z kolei przykładem dla potomnych.

– Moją ulubioną świętą jest św. Hiacynta – dziewczynka, która urodziła się w Portugalii i razem ze św. Franciszkiem i Łucją widziała Matkę Bożą w objawieniach. Była pośrednikiem w przekazie przez Matkę Bożą przesłania z Fatimy – mówiła Marta Wierzbicka–Kuczaj.

– Moją ulubioną świętą jest moja patronka od bierzmowania – święta Kinga. Ona jest patronką zarówno Polski, jak i Litwy. Zjednoczyła całą Europę Wschodnią i przyczyniła się do obrony Europy Wschodniej przed najazdem Tatarów – zaznaczyła Justyna Dampc.

Może warto właśnie teraz zawołać o tę świętość, bo ona nie jest tylko na jakiś okres lub dla wybranych – zachęcił proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Białymstoku ks. Grzegorz Kłoczko.

– Ta droga jest ciągle aktualna dla każdego z nas. Jesteśmy ciągle wezwani do tego, aby iść drogą świętości, aby też prosić swoich świętych, którzy są orędownikami u Pana Boga, żeby pomagali nam w tym trudnym czasie – podkreślił kapłan.

W czasie, w którym my katolicy jesteśmy atakowani, kiedy profanowane są nasze świątynie i święte dla nas symbole.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl