Bochnia: pogrzeb st. sierż. Mikołaja Mazura ps. „Pasek” – bohatera podziemia antykomunistycznego zamordowanego przez komunistów

W Bochni odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe st. sierż. Mikołaja Mazura ps. „Pasek” – żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej AK i partyzanta powojennego podziemia niepodległościowego zamordowanego przez komunistów w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

O godz. 14.30 w kaplicy cmentarnej przy ul. Orackiej rozpoczęła się Msza św. Po niej nastąpi przemarsz na miejsce pochówku. Tam zaplanowano okolicznościowe przemówienia, obrzęd ostatniego pożegnania oraz złożenie kwiatów.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zwraca uwagę na symboliczne znaczenie pochowków osób, które walczyły o wolną ojczyznę.

– Taka ceremonia mająca państwowy charakter jest niezwykle potrzebna. Buduje polską rację stanu, buduje polską tożsamość narodową i daje najlepszy dowód różnym pięknym powiedzeniom, chociażby takim jak: narody, które tracą pamięć, tracą życie. Bo my oddając polskiej ziemi podczas Mszy świętej i ceremonii pogrzebowej szczątki tych, którzy własną krwią, własnym życiem zaświadczyli o wierności dla jej praw, spłacamy wobec nich wielki dług – zaznaczył dr Jerzy Bukowski.

Mikołaj Mazur ps. „Pasek” działał w Narodowej Organizacji Wojskowej. Po II Wojnie Światowej uczestniczył m.in. w likwidacjach żołnierzy sowieckich i osób podejrzewanych o współpracę z komunistami.

Został aresztowany w styczniu 1951 r., a w sierpniu skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 grudnia tego samego roku w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie.

Szczątki Mikołaja Mazura odnaleziono w maju ub. r. podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

                                                                                                                                                                                      RIRM

drukuj