fot. PAP/Darek Delmanowicz

Blisko 20 tysięcy szkół wzięło udział w akcji „Szkoła do hymnu”

„Szkoła do hymnu” to akcja, która w tym roku odbyła się po raz szósty. Pieśń Legionów Polskich odśpiewało w piątek blisko cztery miliony uczniów i prawie 600 tysięcy nauczycieli.

W przeddzień 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości o godzinie 11:11 w prawie 20 tysiącach polskich szkół wybrzmiał dumny Mazurek Dąbrowskiego.

Polski hymn odśpiewali również uczniowie blisko 400 placówek poza granicami naszego kraju. W Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym z uczniami Mazurka Dąbrowskiego odśpiewał minister edukacji i nauki, dr hab. Przemysław Czarek.

Szef resortu edukacji podkreślił, że krew, którą kiedyś przelali nasi przodkowie, zobowiązuje nas wszystkich do tego, by stać na straży niepodległości i suwerenności naszego narodu.

Dzięki takiej postawie naszych przodków my dzisiaj tutaj, w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu, ale także w każdym innym miejscu w Polsce, w każdej innej polskiej szkole poza granicami kraju, mówimy po polsku, myślimy po polsku, jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – podkreślił dr hab. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

W obecności ministra edukacji w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym oficjalnie otwarte zostały nowe pomieszczenia edukacyjne i sportowe.

Oddajemy do użytku salę dydaktyczną, studio biologii z zapleczem i laboratorium, budynek astro-bazy z nowoczesnym teleskopem i nowoczesnym wyposażeniem, nowe miejsca do kształcenia praktycznego, a przede wszystkim pełnowymiarową halę sportową – powiedział ks. dr Leszek Przybylski, dyrektor Michalickiego Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Miejscu Piastowym.

W uroczystości uczestniczył metropolita przemyski, ks. abp Adam Szal, który zwrócił uwagę, że szkoła w Miejscu Piastowym jest kontynuacją zamiarów założyciela księży michalitów, bł. ks. Bronisława Markiewicza.

Błogosławiony ksiądz Bronisław Markiewicz co prawda nie doczekał odzyskania przez Polskę niepodległości w sposób formalny, ale troszczył się o to, żeby duch w młodym pokoleniu był zachowany – zaznaczył ks. abp Adam Szal.

W sobotę w wielu miejscach kraju zaplanowane są uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości. Te centralne, z udziałem władz państwowych, odbędą się w Warszawie. Tradycyjnie ulicami stolicy przejdzie również Marsz Niepodległości.

Startujemy z ronda Romana Dmowskiego. Następnie będziemy szli Alejami Jerozolimskimi, Mostem Poniatowskiego w kierunku Stadionu Narodowego – mówił Bartosz Malewski, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.

Początek wydarzenia o godzinie 14:00.

TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl