fot. Urszula i Andrzej Omylińscy

Bielsko-Biała: srebrny jubileusz Biura Radia Maryja

W parafii pw. Chrystusa Króla w Bielsku-Białej Leszczynach, od 25 lat działa Biuro Radia Maryja. Powstało dzięki inicjatywie wielu katolików w mieście i zaangażowaniu ówczesnego proboszcza, śp. ks. Henryka Noworyty.

Zadaniem biura jest tworzenie ogniwa katolickiej sieci informacyjnej, pośrednictwo pomiędzy słuchaczami, a redakcją rozgłośni Radia Maryja w Toruniu. Zaangażowane jest ono w rozpowszechnianie książek, prasy o tematyce religijnej, patriotycznej, a także w organizowanie pielgrzymek do sanktuariów maryjnych i Watykanu na coroczne spotkania z Ojcem Świętym. Pośredniczy w przekazywaniu ofiar do rozgłośni w Toruniu, w celu jej rozwoju. Biuro włącza się systematycznie w prace programowe Radia Maryja, poprzez dostarczanie informacji z życia Kościoła lokalnego i uczestniczy w inicjatywach społecznych, promowanych na antenie radiowej: m.in. organizuje modlitwę różańcową i comiesięczne czuwania z Maryją.

W Biurze Radia Maryja przy parafii w Leszczynach, pracują pod przewodnictwem Zofii Skrzypek-Mrowiec, miejscowi parafianie i osoby z innych kościołów, tworząc wspólnotę – „Rodzinę Radia Maryja”. 16 listopada br., Biuro Radia Maryja obchodziło w kościele pw. Chrystusa Króla uroczystość jubileuszu 25-lecia swojej działalności, na którą zaproszeni zostali o. dr Bolesław Słota CSsR z Torunia, przedstawiciel parlamentu i samorządu oraz wspólnota Rodziny Radia Maryja z Podbeskidzia. Świętowanie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem o. dr Bolesława, przy udziale ks. dr Tomasza Gorczyńskiego, proboszcza tej parafii; ks. Tadeusza Nowoka, proboszcza parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach; ks. Sławomira Suskiego, wikariusza w parafii pw. św. Wawrzyńca w Bielowicku oraz ks. Jacka Pędziwiatra z parafii pw. św. Jerzego w Jasienicy, który wygłosił homilię. Po liturgii zaproszono wszystkich uczestników na agapę. Była tam okazja, aby Zofia Skrzypek-Mrowiec przedstawiła gościom historię powstania i działalności Biura Radia Maryja.

Jakie były początki Biura?

„Wszystko zaczęło się, gdy usłyszeliśmy w eterze – Tu katolicki głos w twoim domu, niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja zawsze Dziewica” – wyjaśniła p. Zofia

” To było w maju 1993 r., gdy Radio M. zawitało do Bielska-Białej. Przekaz dotarł do nas z pierwszej anteny w naszym mieście, zainstalowanej na wieży kościoła pw. św. Józefa na oś. Złote Łany. Wiele w tym było opieki Matki Bożej oraz wszystkich naszych starań, a także słów wsparcia przekazywanych przez naszego papieża św. Jana Pawła II. Usłyszeliśmy już wtedy, że jest planowana pielgrzymka Radia Maryja do Matki Bożej Jasnogórskiej i odczuliśmy potrzebę dalszego działania. Utworzyła się wówczas wspólnota założycielska, grupa przyjaciół, których zachwyciło to radio. Powiało od niego wolną Polską, a po wielu latach ukazało się także całe bogactwo Kościoła.  Na tej pielgrzymce pojawili się ludzie, którzy się nie znali, a od tego czasu zaczęli się porozumiewać. Postanowiliśmy wspólnie działać na rzecz rozszerzenia dostępu do Radia Maryja, poza obszarem miasta, aby mogło być słyszalne w regionie Podbeskidzia, w całej diecezji bielsko-żywieckiej.  Mieliśmy ogromne pragnienie, aby głosem płynącym z Torunia, obdarzyć jak najwięcej ludzi” – opowiadała Zofia Skrzypek-Mrowiec.

„W pierwszym etapie nagrywaliśmy audycje na płyty i jeździliśmy z nimi do okolicznych miejscowości, aby przedstawić je ludziom. Zwróciliśmy się z prośbą do ks. bp. Tadeusza Rakoczego – ówczesnego ordynariusza naszej diecezji – o możliwość uruchomienia drugiego przekaźnika dla Radia Maryja. Chcieliśmy, aby swoim zasięgiem objęło całą diecezję – ziemię żywiecką, cieszyńską, oświęcimską, a nie tylko Bielsko Białą, jak było dotąd. I tak to się zaczęło, przeplatając działanie, modlitwą, pielgrzymowaniem, krok po kroku, przybliżaliśmy się do ważnego celu, jaki sobie postawiliśmy.  Odbyła się w tym czasie nasza wspólna radiomaryjna pielgrzymka do Rzymu, na spotkanie z Ojcem Świętym w marcu 1994 r.  Usłyszeliśmy wtedy od naszego papieża, słowa zachęty i życzenia dalszego rozwoju radia, aby zasięgiem objęło całą Polskę.  To potwierdzało nasze pragnienia noszone w sercu” – mówiła założycielka biura.

„Na naszą prośbę o. dyrektor Tadeusz Rydzyk CSsR, powołał do działania Biuro Radia Maryja przy parafii Chrystusa Króla w lipcu 1994 r. Tym samym jako Biuro, mogliśmy działać prężniej i skupiliśmy się nad tym, aby wybudować nową stację nadawczą. Przyznano nam również diecezjalnego opiekuna, którym został ks. Tadeusz Nowok – proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Komorowicach. Do tej pory jest on naszym wielkim przyjacielem. Wspierały nas spotkania z Ojcem Świętym w Rzymie, który kolejny raz, w 1995r. skierował w naszym kierunku słowa „bądźcie jako „Miasto na górze”, jako „Lampa na świeczniku”. Potem następowały kolejne działania związane z uzgodnieniami, projektem stacji na Magurce Wilkowickiej, z której można uzyskać duży zasięg. Te działania trwały prawie trzy lata i zakończone zostały wybudowaniem przekaźnika radiowego. Sukces ten zawdzięczamy nie tylko wspólnemu praktycznemu działaniu, ale również nieustannemu, modlitewnemu szturmowi. Za każdym razem Matka Boża przychodziła nam z pomocą” – akcentowała pani Zofia.

Jak mówiła potrzebne jest podziękowanie wszystkim, którzy byli zaangażowani w to dzieło: przyjaciołom z Bielska-Białej, Wapienicy, Komorowic, Wilkowic, Łodygowic, Radziechów, Tychów, Pszczyny, Cieszyna.

„Sprawa radia przejęła nas tak, że powstała wspólnota, trwająca do dzisiaj. Budowaniu towarzyszyły cykliczne spotkania modlitewne i informacyjne o postępach prac. Akurat w maju 1995 r., w Skoczowie na Kaplicówce, odbyła się pielgrzymka Ojca Świętego który przypomniał nam, że „trwa czas polskich sumień”. W dalszym ciągu naszych starań, uchwałą KRRiT, przyznano nam wówczas częstotliwość 88,4 MHz dla stacji na Magurce. Gdy pojawiły się trudności w realizacji naszych zamierzeń, wybraliśmy się do Matki Bożej w Medjugorje, która znowu skutecznie nam pomogła. W kolejnej pielgrzymce do Rzymu usłyszeliśmy poważne zadanie: „Głoście Ewangelię życia” z czego wówczas nie zdawaliśmy sobie w pełni sprawy. Wędrowaliśmy po naszym terenie, a także do krajowych sanktuariów z intencjami wsparcia naszych działań. W październiku 1996 r., w święto Matki Bożej Różańcowej z udziałem m.in. o. Grzegorza Moja CSsR, poświęcony został teren pod przyszłą budowę stacji przekaźnikowej na Magurce, a 1997 r ruszyła jej budowa. Uruchomienie nastąpiło pod koniec września tego samego roku.  Pobłogosławiona została przez ks. bp. Tadeusza Rakoczego z udziałem o. dyrektora Tadeusza Rydzyka CSsR wraz z współpracownikami Radia Maryja, w listopadowe Święto Niepodległości. Rozpoczęło wówczas działanie diecezjalne radio „Anioł Beskidów”, korzystając z tej samej stacji przekaźnikowej. Powstały koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafiach, Dziecięce różańcowe koła podwórkowe” – opowiadała Zofia Skrzypek-Mrowiec.

„Rutynowo wspierane są wszystkie dzieła powstałe przy Radiu Maryja, takie jak: Fundacje Nasza Przyszłość i Lux Veritatis, Nasz Dziennik, TV Trwam, WSKSiM, Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, a także stała, całoroczna opieka i renowacje stacji na Magurce. Jako rodzina bierzemy udział w wielu akcjach, m.in. w obronie życia, w spotkaniach patriotycznych, w inicjatywach „Różaniec do granic”, „Polska pod krzyżem”, w różnych koncertach, pielgrzymkach Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę, w grudniowych wyjazdach do Torunia na świętowanie kolejnych rocznic powstania rozgłośni. Uczestniczymy we wszystkich uroczystościach ważnych dla Polski i Kościoła” – podkreśliła pani Zofia na zakończenie.

Gratulacje i życzenia złożył całej wspólnocie, obecny na uroczystości Stanisław Szwed, poseł obecnej IX kadencji Sejmu i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Były też dostępne książki, prasa o tematyce religijnej. Srebrny jubileusz działalności Biura Radia Maryja w Leszczynach – to piękna okazja do podziękowania Panu Bogu, a także ludziom, za 25 lat posługi na rzecz Radia Maryja, dla którego jako rodzina, poświęcali swój czas, serce i zapał.  Należy się im szacunek i życzenia sił do dalszego działania.

Maryjo,

Gwiazdo Ewangelizacji,

prowadź nas,

prowadź Radio Maryja,

i bądź jego Opiekunką.

Urszula i Andrzej Omylińscy

drukuj