fot. twitter.com/ci_mkidn_gov_pl

Bielsko-Biała: po modernizacji otwarto siedzibę Bielskiego Centrum Kultury

W Bielsku–Białej otwarto rozbudowaną siedzibę Bielskiego Centrum Kultury. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Miasto przy wsparciu środków europejskich zmodernizowało główne obiekty Centrum – Dom Muzyki i połączony z nim ośrodek Kubiszówka. Obiekt jest teraz jednym z najnowocześniejszym w Polsce. Jego renowacja trwała 2 lata.

W Domu Muzyki przebudowano m.in. widownię, która zwiększyła się o 140 miejsc. Zmodernizowana została też scena, którą wyposażono w najnowocześniejsze urządzenia. Koszt przedsięwzięcia to około 20 mln zł brutto. Prof. Piotr Gliński wskazał, że inwestycje w kulturę to także koło zamachowe polskiej gospodarki.  

– Inwestycja w kulturę to najlepiej zainwestowane publiczne, jakie sobie można wyobrazić. Inwestycja w kulturę to jest nie tylko inwestycja w człowieka, w zmianę jego myślenia, w mentalność, w aspiracje kulturalne, ale także – to już w tej chwili współcześnie wszyscy wiemy – inwestycja w koło zamachowe gospodarki. Kultura, przemysły kreatywne to jest część rozwoju gospodarczego, część rozwoju cywilizacyjnego. To jest inwestycja zrealizowana dla kultury, dla ludzi, dla mieszkańców Bielska-Białej, mieszkańców regionu, powiedziałbym nawet, ponad podziałami politycznymi – powiedział prof. Piotr Gliński.

Bielskie Centrum Kultury to miejska instytucja samorządowa. Organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Sacrum in Musica”.

RIRM

drukuj