fot. PAP/EPA

Biały Dom: J. Biden rozmawiał telefonicznie z W. Putinem i J. Stoltenbergiem

Nowy prezydent USA Joe Biden rozmawiał we wtorek telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Wśród tematów – jak przekazał Biały Dom – był m.in. układ rozbrojeniowy nowy START, Ukraina oraz cyberatak na amerykańskie instytucje. Biden rozmawiał też z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem.

Zgodnie z komunikatem Białego Domu przywódcy „omówili gotowość obu krajów do przedłużenia nowego START-u o pięć lat”. Zespoły USA i Rosji mają pracować nad tym do 5 lutego.

W rozmowie z Putinem gospodarz Białego Domu „potwierdził zdecydowana poparcie Stanów Zjednoczonych dla suwerenności Ukrainy”. Poruszył także kwestie ubiegłorocznego cyberataku na amerykańskie instytucje, doniesień o wyznaczaniu przez Kreml nagród za ataki na amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, ingerencji w wybory w USA w 2020 roku oraz otrucia rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego.

„Prezydent Biden jasno dał do zrozumienia, że Stany Zjednoczone będą stanowczo działać w obronie swoich interesów narodowych w odpowiedzi na działania Rosji, które szkodzą nam lub naszym sojusznikom. Obaj prezydenci zgodzili się na utrzymanie przejrzystej i stałej komunikacji w przyszłości” – czytamy w komunikacie Białego Domu.

Wcześniej we wtorek prezydent USA odbył rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Stoltenbergiem, zapewniając go o tym że Waszyngton jest zaangażowany w Sojusz i zbiorową obronę.

„Prezydent Biden potwierdził zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zbiorową obronę zgodnie z artykułem 5 Traktatu Północnoatlantyckiego i podkreślił swoje zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa transatlantyckiego” – relacjonowała rozmowę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Przywódca USA zapewnił także Stoltenberga o swojej intencji konsultowania i współdziałania z sojusznikami „w całym spektrum podzielanych obaw w sferze bezpieczeństwa, w tym dotyczących Afganistanu, Iraku oraz Rosji”.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu Psaki oświadczyła, że Biden niezmiennie uważa, że mający połączyć Rosję z Niemcami gazociąg Nord Stream 2 jest złym projektem dla Europy. Jak dodała, nowa administracja dokona przeglądu działań, które podjęto w związku z rurociągiem.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl