fot. twitter.com

Białoruś: polscy dyplomaci odwiedzają cmentarze z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek

Pracownicy ambasady i wydziału konsularnego RP w Mińsku odwiedzają cmentarze i związane z Polską miejsca pamięci na Białorusi z okazji dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek. W ciągu kilku dni dyplomaci odwiedzą ponad 50 miejsc w mińskim obwodzie konsularnym.

„W tym roku odwiedzimy w sumie 52 miejsca w mińskim okręgu konsularnym, zapalimy ponad 1000 zniczy. Tam, gdzie jest to możliwe, staramy się organizować spotkania z miejscowymi Polakami, księżmi, by razem modlić się na grobach i podtrzymywać kontakty z miejscową społecznością” – powiedział radca polskiej ambasady w Mińsku Marcin Wojciechowski.

„Za każdym razem dzięki naszym objazdom znajdujemy nowe miejsca pamięci, wcześniej nieznane lub zapomniane. Dzięki temu z roku na rok liczba odwiedzanych miejsc rośnie” – dodał.

W piątek odbyło się m.in. spotkanie na najstarszej mińskiej nekropolii, Cmentarzu Kalwaryjskim, na którym znajduje się bardzo wiele polskich grobów. Odmówiono modlitwę i zapalono znicze. Wiele zgromadzonych osób polskiego pochodzenia opowiadało o losach swoich przodków i historii cmentarza.

Wśród miejsc odwiedzanych przez dyplomatów są m.in. dawne polskie cmentarze, miejsca pochówku polskich żołnierzy i upamiętniające ich pomniki.

PAP

drukuj