Biała Podlaska. Rozpoczynają się akademickie MŚ w podnoszeniu ciężarów

Szesnastu polskich zawodników wystąpi w Akademickich Mistrzostwach Świata w podnoszeniu ciężarów, które rozpoczną się w dziś wieczorem w Białej Podlaskiej. W imprezie udział wezmą reprezentanci wszystkich kontynentów.


– W tej chwili mamy zgłoszenia 150 zawodników z 28 krajów – mówi Paulina Szyszka, kierownik polskiej ekipy i jeden z organizatorów. Zawody odbędą się na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego – Filia w Białej Podlaskiej.

Uroczyste otwarcie zaplanowane jest na dziś, ale rywalizacja na pomoście rozpocznie się jutro. Jako pierwsi do rywalizacji przystąpią zawodniczki i zawodnicy z najlżejszych kategorii. Każdego dnia uczestnicy mistrzostw walczyć będą od godz. 10.00 do 20.00, a w niedzielę, ostatnim dniu imprezy, rywalizacja rozpocznie się  o godz. 8.30. Ceremonia zamknięcia imprezy planowana jest na godz. 18.30.

– Organizacyjnie wszystko mamy już dopięte na ostatni guzik, a pierwsze ekipy już się meldują. Zapraszamy kibiców, bo to będą cztery dni prawdziwego święta sportu akademickiego – dodaje Paulina Szyszka.

Biało-czerwoni liczą, że na pomoście w Białej Podlaskiej dołączą do reprezentantów Polski w strzelectwie sportowym, łyżwiarstwie szybkim, wspinaczce sportowej, pięcioboju nowoczesnym, karate, orientacji sportowej, muaythai, kolarstwie, wioślarstwie, kajakarstwie, boksie i zapasach, którzy w tym roku zdobyli już 50 medali Akademickich Mistrzostw Świata. Chcą także poprawić dorobek polskich ciężarowców, którzy w pięciu dotąd rozegranych AMŚ zdobyli 14 medali, w tym sześć złotych.

W kadrze znalazło się 16 reprezentantów – osiem kobiet i ośmiu mężczyzn. Polskę reprezentować będą: Ewelina Czop (uczelnia WSP Szczytno, klub KS Agros Zamość), Monika Dzienis (UE Wrocław, UKS Talent Wrocław), Agnieszka Kuczmaszewska (PWZS Zamość, KS Agros Zamość), Zuzanna Majewska (PSW Biała Podlaska, KS Wisła Puławy), Emilia Rechul (PWSZ Zamość, KS Agros Zamość), Agata Rok (UPH Siedlce, SKS Feniks Siedlce), Eliza Wcisłak (UKW Bydgoszcz, CWZS Zawisza Bydgoszcz), Weronika Zielińska (AWF Biała Podlaska, AZS AWF Biała Podlaska), Łukasz Centkowski (UR Kraków, UMLKS Radomsko), Mateusz Kaszuba (UPH Siedlce, SKS Feniks Siedlce), Łukasz Losy (WSG Bydgoszcz, CWZS Zawisza Bydgoszcz), Łukasz Mruk (Politechnika Częstochowska, AZS UJD Częstochowa), Szymon Rotnicki (Politechnika Częstochowska, AZS UJD Częstochowa), Mateusz Skulimowski (WAT Warszawa, KS Budowlani Opole), Mateusz Sowa (WSKF Pruszków, UKS Impuls Warszawa) i Szymon Sówka (WSKF Pruszków, UKS Impuls Warszawa). Trenerami polskiej ekipy są Andrzej Gaweł, Jarosław Sacharuk, Arkadiusz Strzelczyk i Paulina Szyszka.

Akademickim Mistrzostwom Świata w podnoszeniu ciężarów towarzyszyć będzie akcja związana z Międzynarodowym Dniem Sportu Akademickiego, który przypada w czwartek, 20 września. Tego dnia na obiektach AWF pojawi się namiot ze sztangą gimnastyczną dla dzieci, w którym każdy młody sportowiec i nie tylko będzie mógł spróbować swoich sił. Datę Międzynarodowego Dnia Sportu Akademickiego przyjęły wspólnie Międzynarodowa Federacja Sportu Studenckiego (FISU) i Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Przypomnijmy, że w bieżącym sezonie Akademickich Mistrzostw Świata Polska dostała prawo organizacji trzech imprez. W Łodzi odbyły się AMŚ w unihokeju, teraz czekają nas AMŚ w podnoszeniu ciężarów w Białej Podlaskiej, a 5 października, znów w Łodzi, odbędą się AMŚ w cheerleadingu.

Głównym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A. Akademicką Reprezentację Polski wspiera finansowo Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Biuro Prasowe AZS/RIRM

drukuj