fot. Wojciech Pacewicz /PAP

W Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich

Dzisiaj w Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik tragicznie zmarłej pary prezydenckiej – Lecha i Marii Kaczyńskich. W uroczystościach wezmą udział m.in. wicepremier, minister finansów i rozwoju Mateusz Morawiecki oraz prezes Prawa i Sprawiedliwości – brat zmarłego prezydenta – Jarosław Kaczyński.

O godz. 11.00 rozpoczęła się Msza św. w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczy ks. bp Kazimierz Gurda, pasterz diecezji siedleckiej. Po Eucharystii odbędzie się otwarcie skweru przy pl. Wojska Polskiego oraz odsłonięcie pomnika. 

Inicjatorem budowy pomnika pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich w Białej Podlaskiej jest senator Grzegorz Bierecki – mówi przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika, radny Kamil Paszkowski.

Genezą powstania monumentu jest to, że bielskie środowisko Prawa i Sprawiedliwości oraz bielskie środowisko patriotyczne przedstawiały takie sygnały panu senatorowi. Grzegorz Bierecki zadeklarował wsparcie przy okazji budowy tego pomnika w rocznicę katastrofy smoleńskiej w ubiegłym roku. Weszliśmy w kooperację z Urzędem Miasta Biała Podlaska i prezydentem Dariuszem Stefaniukiem, który pomógł nam w wyborze miejsca. I tak, po roku zbiórki funduszy, cała inicjatywa dobiega końca – wyjaśnia Kamil Paszkowski. 

10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński, jego małżonka i wielu wysokich urzędników. Polska delegacja udawała się na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Ofiary tragedii są upamiętnione w wielu miejscach w całym kraju. Obecnie trwa zbiórka na rzecz budowy pomników śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, które mają stanąć w Warszawie.

RIRM

drukuj