Bezpłatne leki dla kobiet w ciąży?

Komitet Społeczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy wprowadzające bezpłatne leki dla kobiet w ciąży. Projekt został skierowany do dalszych prac.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży to jedna z propozycji, która została przedstawiona podczas kwietniowej konwencji Zjednoczonej Prawicy. Nad przygotowaniem projektu czuwa szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów wicepremier Beata Szydło.

Senator Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, zaznacza, że jest to konsekwentna realizacja priorytetów w zakresie ochrony zdrowia wynikających z konstytucji.

Konstytucja mówi o tym, że wszyscy mamy prawo do ochrony zdrowia, ale w stosunku do niektórych grup państwo jest szczególnie zobowiązane do opieki. Taką grupą są m.in. kobiety w ciąży. Oprócz tego są to dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne. Jakimś elementem opieki nad kobietami w ciąży są leki, które muszą przyjmować w tym czasie. Wydaje się, że naturalną konsekwencją takiego myślenia o tej szczególnej grupie jest skonstruowanie takiej listy, która pozwoli im korzystać z leków bezpłatnie – wskazuje Konstanty Radziwiłł.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że resort przeanalizuje, jakie będą koszty wprowadzenia bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Zapowiadał, że na pewno nie będzie to dotyczyło suplementów diety.

Komitet Społeczny pracuje też nad innymi rozwiązaniami dedykowanymi matkom – m.in. projektem zabezpieczenia emerytalnego matek, które wychowały co najmniej czworo dzieci oraz premiami za szybkie urodzenie drugiego dziecka.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl