fot. https://twitter.com/MEIN_GOV_PL

„Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” – konkurs genealogiczny skierowany do uczniów klas VI szkoły podstawowej

Rusza konkurs „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” skierowany do uczniów klas VI szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników będzie stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny – poinformowało w piątek Ministerstwo Edukacji i Nauki (MEiN).

Jak podało MEiN, głównym celem konkursu „Bez korzeni nie zakwitniesz. Moja Wielka i Mała Ojczyzna” jest poznanie historii i kultury rodzinnej poprzez odkrywanie pamiątek, dokumentów i starych fotografii. Skierowany jest do uczniów klas VI szkoły podstawowej. Zadaniem uczestników jest stworzenie cyfrowego drzewa genealogicznego swojej rodziny w aplikacji konkursowej „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca br.

„Jeśli mamy poznawać dzieje naszego narodu, to zacznijmy od tej najmniejszej komórki naszego polskiego narodu, czyli naszej rodziny. Aby poznać historię Polski, historię polskiego narodu, zachęcamy młodych ludzi do tego, aby poznawali historię swojej rodziny, aby budowali drzewa genealogicznego własnej rodziny” – mówił wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski w grudniu o tym współzawodnictwie.

Dodał, że dzięki konkursowi jego organizatorzy chcą odnowić modę na budowanie drzew genealogicznych.

Jak podkreśliło MEiN, w swoich poszukiwaniach młodzi ludzie mogą korzystać z pomocy rodziców, poznając przy tym rodzinne historie i opowieści. Pomocą w przygotowaniu cyfrowego drzewa genealogicznego będą także zasoby Archiwów Państwowych, w których uczniowie znajdą informacje o dalszych członkach rodziny i będą mogli skorzystać z pomocy archiwistów.

Aby wziąć udział w konkursie, należy skorzystać z aplikacji „Cyfrowe Drzewo Genealogiczne”. Można w niej dodawać zdjęcia i opisy członków rodziny oraz gromadzić informacje potrzebne do zgłoszenia w konkursie, a także odnawiać stare zdjęcia. Dostępne w aplikacji narzędzie do koloryzacji obrazu wykorzystuje sztuczną inteligencję opartą na modelu głębokiego uczenia (deep learning).

Uczestnik powinien przygotować projekt konkursowy w aplikacji pod opieką rodzica i nauczyciela oraz w konsultacji z archiwistami z Archiwów Państwowych – wynika z informacji przekazanych przez resort.

Podano, że w I etapie konkursu wojewódzkie komisje konkursowe wybiorą 3 finalistów, którzy przejdą do etapu ogólnopolskiego. W II etapie kapituła konkursu wybierze spośród nich 3 laureatów oraz przyzna 12 wyróżnień. Listy laureatów i wyróżnionych uczniów zostaną ogłoszone do 15 maja 2022 roku. Przewidziano nagrody rzeczowe.

Organizatorami konkursu są Minister Edukacji i Nauki i Archiwa Państwowe, we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji.

Szczegóły konkursu można znaleźć [tutaj].

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl