fot. pixabay.com

Belgia: rozpoczął się proces 10 osób oskarżonych o udział w atakach terrorystycznych z 2016 r.

W stolicy Belgii rozpoczął się w poniedziałek proces 10 osób oskarżonych o udział w skoordynowanych atakach terrorystycznych 22 marca 2016 r. w Brukseli. W zamachach, do których przyznało się tzw. Państwo Islamskie, zginęły 32 osoby, a ponad 300 zostało rannych. To największy proces w historii belgijskiego sądownictwa.

Dziewięciu oskarżonym postawiono zarzuty wielokrotnego morderstwa i usiłowania zabójstwa, grozi im kara dożywotniego więzienia. Wszystkich dziesięciu oskarżono o udział w organizacji terrorystycznej. Jeden z oskarżonych będzie sądzony zaocznie – uważa się, że zginął w Syrii.

Rankiem 22 marca 2016 r. dwóch terrorystów-samobójców wysadziło się w powietrze na lotnisku w Zaventem pod Brukselą, a kilkanaście minut później kolejny samobójca zdetonował ładunek na stacji metra Maelbeek w centrum miasta.

Sześciu oskarżonych zostało już skazanych w czerwcu br. przez francuski sąd za udział w zamachach terrorystycznych w Paryżu 13 listopada 2015 r., w których zginęło 130 osób. Wśród nich jest Salah Abdeslam, główny oskarżony w paryskim procesie. W przeciwieństwie do francuskiego procesu oskarżeni będą tym razem sądzeni nie przez zawodowych sędziów, a przez przysięgłych.

W pierwszym dniu procesu przewodnicząca składowi sędziowskiemu sędzia Laurence Massart potwierdziła tożsamość oskarżonych i prawników biorących udział w procesie oraz zwróciła się do przysięgłych.

Będzie to największy proces w historii belgijskiego sądownictwa; zaplanowano go na siedem miesięcy, ma w nim zeznawać ok. 370 świadków i ekspertów – relacjonuje agencja Reutera. Rozprawy toczą się w starym budynku NATO w Evere. We wtorek prokuratorzy mają zacząć odczytywać 486-stronnicowy akt oskarżenia.

PAP

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl