Państwa zrywają stosunki dyplomatyczne z Katarem

Cztery państwa zerwały stosunki dyplomatyczne i konsularne z Katarem. Wojska tego kraju zostały także wykluczone z koalicji walczącej z ekstremistami w Jemenie. Ma to związek ze wspieraniem przez Katar terroryzmu.

Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn to cztery kraje, które zerwały stosunki dyplomatyczne z Katarem. To konsekwencja domniemanego ataku katarskich hakerów na tamtejszą agencję prasową. Na jej stronie pojawił się szereg kontrowersyjnych komentarzy emira Kataru na temat Iranu, Izraela oraz innych państw regionu. W saudyjskiej telewizji odczytano specjalne oświadczenie władz Arabii Saudyjskiej w sprawie zerwania stosunków z Katarem.

„Arabia Saudyjska realizuje suwerenne prawo gwarantowane przez prawo międzynarodowe do ochrony swego terytorium przed zagrożeniem terrorystycznym i ekstremizmem” – brzmiała jego treść.

Tym samym kraj ten zawiesił wszystkie połączenia lądowe, morskie i powietrzne z Katarem. Takie same kroki podjął Egipt. Podobne oświadczenie opublikował również Bahrajn. Władze zarzuciły rządowi Kataru nie tylko wspieranie terroryzm, ale także ingerencję w wewnętrzne sprawy tego państwa. Dlatego też obywatele Kataru mają 14 dni na opuszczenie terytorium Bahrajnu. Dwa dni mają z kolei dyplomaci Kataru na opuszczenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Powodem tej decyzji jest „wspieranie, finansowanie i udzielanie schronienia terrorystom islamskim”.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj